Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika februar 2007.

   

BBC 15 2 2007

BBC:

Mark Almond: Albancima više opcija

Da li je rezolucija Skupštine Srbije, uz opšte ustanovljeno jedinstvo svih relevantnih državnih faktora u protivljenju predlogu Martija Ahtisarija kredibilna taktika, i da li njom Beograd može da realno računa da će postići nešto u nastavku procesa utvrđivanja budućeg statusa Kosova?

To pitanje BBC je postavio Marku Almondu, profesoru istorije na Orijel koledžu Univerziteta u Oksfordu.

Hermetički zatvorena debata

Almond je, kako sam kaže, skeptičan u odgovoru na pitanja da li će Srbija, bez obzira na demokratski proces kojim je rezolucija o Kosovu doneta posle jedne, kako navodi Almond, "hermetički zatvorene nacionalne debate" moći išta da postigne ovakvim pristupom:

"Najveći problem je u tome što u svetu diplomatije demokratija i nema obavezno onu težinu koju bismo možda voleli da ima. Prema tome, činjenica da se manje-više svi srpski političari protive Ahtisarijevom planu verovatno neće imati onaj uticaj na Evropsku uniju i Sjedinjene Države koji Beograd očekuje. Zapad se našao u situaciji u kojoj istovremeno želi da Srbija bude demokratska zemlja, ali i da izbegne dalje nevolje sa kosovskim Albancima kakvih smo bili svedoci prošlog vikenda, kada su na demostracijama u Prištini ubijene dve osobe. Prema tome, pošto Srbija na raspologanju nema vojnu opciju, a kosovski Albanci mogu da prete nekom vrsta nereda, albanska strana je u prednosti - raspolaže sa više opcija."

Bez uspeha

Mark Almond smatra da rezolucija Skupštine Srbije nije diplomatsko oruđe s kojim Beograd može da računa na uspeh:

"Na žalost, rezolucije i demokratski izražene deklaracije su često žrtve više sile, odnosno, realnosti na terenu. Čuo sam izjavu Božidara Đelića, koj kaže da 'današnja Srbija nije ona zemlja iz vremena Slobodana Miloševića'. To je, naravno, tačno - ali je problem u tome što Evropljani smatraju da je kosovski problem nastao u doba Miloševića, i zbog čega na Srbe u tom kontekstu gledaju kao na negativce. Pored toga, pošto Srbi nemaju opcija kojim bi mogli da izvrše pritisak na Zapad, ili barem ja verujem da ne žele da koriste silu, to znači da su ljudi koje Evropljani treba da zadovolje druga strana - kosovski Albanci."

Ponude, a ne odbijanje

BBC je Marka Almonda na kraju upitao kakvu bi, po njegovom mišljenju, taktiku Beograd mogao da usvoji na predstojećem nastavku konsultacija sa Ahtisarijem u Beču 21. februara:

"Glavna stvar koju bi Beograd mogao da naglasi su pozitivni aspekti svog plana o predaji samouprave kosovskim Albancima - a to je moguće u okviru ustava Srbije. Srbija, dakle, treba da stavi veći naglasak na svoj plan kojim, kako kaže, faktički daje Kosovu sve osim prava na teritorijalno odvajanje od Srbije. Jedan od problema Srbije je to što se na njen stav gleda kao na isključivo negativan. Beograd bi morao da, barem na nivou utiska, ide u Beč stavljajući naglasak na ono što nudi - a ne na ono što odbija."

 

 

 
 
Copyright by NSPM