Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronike - januar 2007.

   

Elvir Bucalo BRISEL VOA 11/01/2007

Aleks Anderson: Vašington predlaže još jedan krug pregovora o Kosovu

Prema izvorima Medjunarodne krizne grupe, iz Vašingtona će u najskorije vrijeme da usledi predlog Kontakt grupi za organizovanjem još jednog kruga pregovora nakon što finski diplomata stavi na sto predlog rešenja kosovske budućnosti.

Još nije utvrdjeno na kakvom bi nivou mogli da se održe pregovori Beograda i Prištine, ali je sasvim izvjesno mjesto - Beč i da taj nastavak pregovaračkog procesa neće dugo da traje.

Direktor Medjunarodne krizne grupe za Kosovo, Alexander Anderson kaže: “Nakon što Ahtisari prezentuje svoj predlog konačnog kosovskog statusa, biće organizovan novi period, verovatno od dve nedelje intenzivnih razgovora, koji će biti verovatno organizovani u Beču sa prvenstvenim ciljem da uvere kako nije realno da je moguće postići bilo kakav sporazum izmedju Kosova i Srbije".

Taj svojevrsni ustupak Rusiji kao članici Kontakt grupe bi, prema analitičaru Medjunarodne krizne grupe, trebalo da olakša Moskvi pristanak na konačno rešenje.

Direktor Medjunarodne krizne grupe za Kosovo, Alexander Anderson: “Nismo sasvim sigurni kako će da bude nazvana nezavisnost u tom predlogu, ali će biti značajno naglašeno da je reč o nekom obliku nadgledane nezavisnosti za Kosovo. Odvajajući Kosovo od Srbije, uspostavljajući novo, post-statusno prisustvo medjunarodne zajednice na Kosovu, koje će osnažiti Kosovo na polju policije i pravosudja ali doneti i efekat političkog monitoringa. Nadgledaće se posebno proces stvaranja opština sa srpskom većinom, koje bi trebale da daju više osećaja bezbednosti preostaloj srpskoj populaciji na Kosovu... Srpska vlada će biti u stanju da ima neku vrstu veza sa postojećim i novoformranim srpskim opštinama na Kosovu. Ta će područja imati odredjena prava na socijalnom, obrazovnom, zdravstvenom polju, a vlada u Beogradu će biti u prilici da im ponudi i odredjene izvore podrške. Medjutim, posebno teško pitanje će biti pitanje severa Kosova gdje UN administracija nije imala previše uticaja na samu upravu - to područje je trenutno veoma tesno integrisano sa Srbijom. Očekuje se da sporazum odredi oblik njihovih odnosa sa Prištinom, ali to će biti veoma, veoma dug proces". Osim što neke veće uspehe od nastavka ne očekuje, sem demonstracije dobre volje, i značajnije približavanje dvije strane, zvaničnik MKG naglašava da bi takav razvoj prilika bio više nego dobrodošao i Kontakt grupi koja bi želela da, za razliku od trenutnog stanja, Beograd i Priština imaju konsenzus oko bar nekih otvorenih pitanja.

Inače, navode o produžetku pregovora dve strane i nakon objavljivanja predloga izaslanika Ahtisarija, potvrdili su i evropski izvori, nazivajući ih radije "konsultacijama".

 

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM