Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - decembar 2007.

 

 

 

Pravnici UN: Ban Ki-mun nema ovla šć enja za uvodjenje misije EU


NJUJORK, 30. novembra (Tanjug) - Pravni stručnjaci Ujedinjenih nacija izjavili su večeras da je malo verovatan razvoj situacije u kojoj bi generalni sekretar UN Ban Ki-mun posebnom deklaracijom koja bi se oslonila na tumačenje odredjenih elemenata
Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN omogućio rasporedjivanje misije EU na Kosovu i Metohiji.

"Takav razvoj situacije malo je verovatan, pa čak i nemoguć, jer je uloga generalnog sekretara u ovakvim slučajevima više protokolarna", rečeno je agenciji Tanjug u pravnoj službi UN.

Pravni stručnjaci UN objasnili su da se u odredjivanju mandata neke misije, uloga generalnog sekretara završava onog trenutka kada se rezolucija Saveta bezbednosti usvoji.
"On tokom mandata može pozivati ili insistirati na potpunom sprovodjenju rezolucije, ali ni na koji način ne može uticati na njen sadržaj", rekli su pravnici UN.

Rezolucije Saveta bezbednosti, kakva je 1244 kojom je otvoren mandat za razmeštanje UNMIK-a, može anulirati jedino izvršno telo svetske organizacije, odnosno Savet bezbednosti.

Pravni stručnjaci i diplomate na Ist Riveru rekli su Tanjugu da će najavljeni proces zamene misije Ujedinjenih nacija na Kosovu (UNMIK) civilnom i bezbednosnom administracijom Evropske unije predstavljati ozbiljan izazov za medjunarodnu
diplomatiju, pre svega jer za sada nema naznaka da bi se Savet bezbednosti mogao složiti oko ukidanja osam godine dugog angažmana svetske organizacije na Kosovu.

I bivši američki ambasador pri UN Džon Bolton potvrdio je nacionalnoj agenciji da Ban "ni u kom slučaju nema ovlašćenja" da posebnom deklaracijom poziva EU da preuzme administriranje Kosovom, istakavši da takve tvrdnje nisu zasnovane na poznavanju pravnih okvira svetske organizacije.

"Evropska unija, suštinski, nema pred sobom nikakve prepreke da rasporedi misije na Kosovu, posebno ukoliko se sa takvim potezom složi Srbija, ali pitanje budućnosti UNMIK-a predstavlja najbolji pokazatelj da se o svemu tome uopšte nije razmišljalo kada je Beogradu i Prištini nametan ubrzani ritam pregovora", rekao je Bolton.

Jednako su, kako su objasnili pravnici u UN, fantastične i spekulacije da bi se misije EU i UN na Kosovu, mogle "preklopiti", kako bi Evropljani preuzeli administraciju u pokrajini, dok bi UNMIK zadržao ceremonijalno prisustvo kako bi se zadovoljilo slovo Rezolucije 1244.

Desetak dana pre nego što će "trojka" posrednika Kontakt grupe podneti izveštaj o toku pregovora generalnom sekretaru UN, medjutim, nema naznaka da bi Savet bezbednosti, u dogledno vreme, mogao postići zajednički stav o budućnosti UNMIK-a.
Ruski diplomati, obzirom da Moskva važi za najveću prepreku ukidanju postojeće Rezolucije 1244, naveli su da do promene misija na Kosovu može doći isključivo uz pristanak vlasti u Beogradu i u sklopu "kompromisnog rešenja statusa te pokrajine sa kojim se slože obe strane".

"Svaki drugi put rasporedjivanja misija EU bio bi, u najmanju ruku, nelegalan. EU je, medjutim, dobrodošao faktor u procesu rešavanja statusa Kosova zbog čega Moskva insistira na nastavku pregovora", objasnili su ruski diplomati.

 

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM