Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - jun 2007.

   

 

Tim Džuda: Zapad ubrzano radi na planu B za Kosovo

Bern - Zapadne diplomate moraju, zbog zastoja u procesu rešavanja statusa Kosova, da odluče šta im je činiti kako bi izbegli novo nasilje i propast albanskog režima na Kosovu, navodi Tim Džuda u analizi za Međunarodnu bezbednosnu mrežu (ISN).

Zapadne diplomate koje se bave Kosovom očekivale su da će Rusija, i pored rezervi, na kraju pristati na nezavisnost Kosova kako bi dobila na nekom drugom polju. To se, međutim, pokazalo kao neosnovano, navodi Džuda u analizi. Sada su sve oči uperene na samit predsednika SAD i Rusije Džordža Buša i Vladimira Putina u Mejnu 1. i 2. jula. Nema, međutim, nagoveštaja da bi situacija mogla da bude rešena na samitu u Mejnu, jer je Buš tokom posete Albaniji poručio da će Kosovo biti nezavisno, dok Rusi gotovo svakodnevno tvrde da neće pristati na rešenje koje nije rezultat dogovora Beograda i Prištine.

Džuda navodi i da su zvaničnici EU na pitanje da li postoji plan B ako Rusija uloži veto uporno govorili da nema plana B i da sada, posle propasti novog nacrta rezolucije o Kosovu i straha da bi novo odlaganje moglo da izazove nasilje na Kosovu, ubrzano rade na planu B.
"Od kada su kosovski lideri obećali da će Kosovo biti nezavisno strahuje se da će njihov kredibilitet propasti, kao što se dogodilo krajem 1990-ih", piše Džuda i kao primer navodi bivšeg pripadnika OVK Abdila Muškolaja koji je prošle nedelje rekao da je OVK "samo u primirju" i da će - ako nacionalni interes bude ugrožen, "a može da ga ugrozi samo Srbija - bez sumnje doći do novog rata".

Džuda navodi i da se proteklih nedelja nekoliko pitanja iskristalisalo, odnosno da je jasno da će Rusija uložiti veto na rezoluciju koja dozvoli nezavisnost Kosova i da je pretnja SAD da će jednostrano priznati nezavisnost Kosova "sada neizvesna". Razlog tome je, navodi on, što EU insistira da ne može da zameni UN na Kosovu bez rezolucije u Savetu bezbednosti. Džuda navodi da se u EU sada pojavila ideja dve rezolucije, jednoj kojom bi se rešavao status misije, a drugom bi se rešavao status Kosova. Takvom strategijom EU bi imala mandat da zameni UN na Kosovu i posle godinu dana bila bi izvršena revizija stanja, uz nadu da će Rusija tada pristati na suverenitet Kosova. Neki u Briselu i u SB se zalažu za ovo rešenje, dok drugi tvrde da bi tako EU podržavala status kvo na Kosovu, a misija EU bi operisala u neprijateljskom okruženju, za razliku od prijateljske sredine kakva bi bila na Kosovu posle sticanja nezavisnosti. Ovo su dve glavne ideje o kojima se raspravlja u EU, piše Džuda i dodaje da je jedan frustrirani diplomata EU rekao da je srećan što među 27 zemalja članica cirkulišu samo dve ideje. Beta

 

 
 
Copyright by NSPM