Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - novembar 2007.

 

Petak, Novembar 30, 2007 14:27

 

Aleksandar Bocan-Harčenko: Bez mandata, EU ilegalno na Kosmetu

Predstavnik Rusije u posredničkoj 'trojci' međunarodne Kontakt grupe Aleksandar Bocan-Harčenko zalaže se za nastavak pregovora Beograda i Prištine bez rokova, i upozorava da bi nezavisnost Kosova bila presedan za Bosnu i Hercegovinu i Gruziju.

'Rezolucija UN 1244 obavezuje nas na potragu za kompromisnim rešenjem za Kosovo. Samo kompromis Beograda i Prištine može doneti mir regionu, i to ne samo na Kosovu. Intenzivni neformalni razgovori u Badenu nažalost nisu doneli nikakav rezultat, ali je uspostavljena jedna bolja atmosfera koju treba iskoristiti za dalje diskusije', kazao je on u intervjuu bečkom dnevniku 'Prese'.

Na konstataciju da je budući premijer Kosova Hašim Tači kazao da je moguće pregovarati još sto godina a da se ništa neće promeniti ruski diplomata je objasnio da će od 'Saveta bezbednosti UN i nacionalnih vlada zavisiti da li će Priština nastaviti da pregovara'.

Na pitanje da li će se Rusija založiti kod generalnog sekretara UN za nastavak pregovora, Bocan-Harčenko je najavio da će Moksva ostati pri svom stavu i da o tome razgovarati ne samo sa prvim čovekom svetske organizacije, već i članicama Saveta bezbednosti. Dalje je kazao da do sada nije bilo reakcije na zalaganje Moskve od strane generalnog sekretara UN jer on čeka izveštaj posredničke trojke.

Govoreći o izveštaju trojke ruski diplomata je objasnio da se u njemu neće naći predlog za budući status Kosova. 'SAD i Rusija imaju različite stavove. Zbog toga ne možemo imati zajedničke zaključke. Mi smo za nastavak pregovora, a druge države u Kontakt grupi smatraju da je taj proces iscrpljen', istakao je Harčenko.

Prema njegovim rečima, trojka će naredne nedelje imati susrete sa rukovodstvom Beograda i Prištine, dodajući da ne isključuje da bi jedna ili druga strana mogla predstaviti nove elemente.

'Beograd je svoj stav do kraja razvio i spreman je da pristane na maksimum samoupravljanja', podvukao je ruski diplomata ističući da ostaje okvir da suverenitet Beograda na Kosovu ostane očuvan, ali da unutar tog okvira ima mogućnosti za 'pomeranje'.

On je uveren da, iako trenutno dve strane imaju 'dva različita okvira' za buduće rešenje Kosova, postoji mogućnost da se taj razdor u budućnosti premosti.

Na pitanje koliko dugo treba da dalje pregovaraju Beograd i Priština Bocan-Harčenko je podvukao da veštački rokovi nisu od pomoći. 'Oni ne podstiču strane na fleksibilnost. Mi ćemo insistirati da ne bude takvih rokova', objasnio je on.

Bocan-Harčenko je negirao da Rusija želi da zamrzne konflikt ukazujući da trenutno gotovo nema sasnse za postizanje kompromisnog rešenja, ali da će se, ako se nastave pregovori, te šanse pojaviti.

'Jednostrani koraci krše Rezoluciju UN 1244 i to ćemo jasno podvući. Kršenje neće staviti van snage ovu rezoluciju. Očekujemo jako tešku situaciju po druge zamrznute konflikte. Kosovo stvara opasan presedan', rekao je on dodajući da su provincije Gruzije jako škakljiva tema za Rusiju, i da je neosnovano zastupati stav da je Kosovo jedinstven slučaj.

Bocan-Harčenko je, odgovarajući na konstataciju da se radi o različitim konfliktima, istakao da ljudi u takvim zamrznutim konfliktima misle da imaju ista prava ako Kosovo može postati nezavisno.

'Kosovo bi bilo loš primer po Bosnu, a stanje tamo je jako krhko', upozorio je ruski diplomata podvukavši da Rusija podržava univerzalne principe u rešenju konflikata koje se oslanjaju na međunarodno pravo i da je protiv duplih standarda.

S tim u vezi je kazao da Rusija nije protiv misije EU na Kosovu, ali da Moskva može istu podržati samo na osnovu nove rezolucije UN. 'U suprotnom misija bi bila ilegalna. I OEBS-u je potrebna pravna osnova kako bi mogao nastaviti svoju misiju', podsetio je on.

Na pitanje koje mogućnosti imaju Srbija i Rusija za sprečavanje proglašenja nezavisnosti Kosova Bocan-Harčenko je najavio da će Moskva pokušati to da spreči u Savetu bezbednosti UN. 'Beograd, koliko ja znam, isključuje vojne mere, ali je najavio druge mere. Ukoliko bi Kosovo proglasilo nezavisnost Beograd bi bio nateran da primeni te mere', zaključio je Bocan-Harčenko.

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM