Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - mart 2007.

   

RTS Mart 28, 2007

KOJEN: DUG PUT DO NOVE REZOLUCIJE O KOSMETU

Koordinator Državnog pregovaračkog tima Leon Kojen izjavio je da ne veruje mnogo u mogućnost da bi uskoro moglo doći do nove rezolucije Saveta bezbednosti, koja bi zamenila rezoluciju 1244.

'Biće potrebno još mnogo diplomatskih napora i političke dobre volje da se dođe do nove rezolucije koja bi bila prihvatljiva i za Srbiju i za kosmetske Albance, i za sve stalne članice SB, da i ne pominjem mnoge druge zemlje koje u mogućoj nezavisnosti Kosova i Metohije vide izuzetno opasan presedan za rešavanje političkih konflikata u drugim delovima sveta', rekao je Kojen agenciji Tanjug.

On očekuje da će u Savetu bezbednosti, kojem je Ahtisari dostavio svoj predlog za Kosovo, uslediti niz debata, 'naročito između Rusije i SAD', odnosno da tek predstoje pokušaji da se unutar Saveta približe stanovišta.

'Mišljenja o budućem statusu pokrajine su jako podeljena, naročito među stalnim članicama Saveta bezbednosti', ukazao je Kojen. On je podsetio da su na jednoj strani SAD, Velika Britanija i Francuska, 'koje u punoj meri podržavaju Ahtisarijev predlog da se pokrajini da nezavisnost i smatraju da su dalji pregovori bespredmetni'.

Na drugoj strani su Rusija i Kina, koje se protive svakom nametnutom rešenju, veruju da mogućnosti pregovora nisu iscrpene i više puta su u samom Savetu bezbednosti nedvosmisleno podržale suverenitet i teritorijalni integritet naše zemlje.

Negde između ova dva pola nalaze se, prema njegovim rečima, druge zemlje članice Saveta bezbednosti. Jedne su bliske stanovištu zapadnih sila, kao Belgija, Katar i Panama, a druge su prilično skeptične prema Ahtisariju - Indonezija, Južna Afrika, Kongo.

'Ipak, tih deset zemalja uglavnom još nije donelo odluku i, bar po mom mišljenju, čekaće da vidi kakav će biti ishod prvih debata u Savetu bezbednosti, naročito između Rusije i SAD', ocenio je Kojen.

 

 
 
Copyright by NSPM