Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - oktobar 2007.

 

 

Nemačka štampa o varijantama rešenja statusa KiM

Pregovori o Kosovu: Spekulacije o perspektivi za budućnost

Nemački predlozi za vreme nakon pregovora

Kako bi moglo izgledati rešenje za budući status Kosova? Pred prve direktne pregovore između Srba i Albanaca, nemački eksperti imaju različite predloge.

Tema aktuelnih razgovora u Nju Jorku jeste budući status Kosova. U četvrtak, 27. septembra, došlo je do susreta ministara spoljnih poslova takozvane kontakt-grupe (Nemačka, Francuska, Velika Britanija, Italija, Rusija i SAD). U petak, 29. septembra, takozvana Trojka za Kosovo vodi prve direktne razgovore između predstavnika Srbije i kosovskih Albanaca. Pregovarački tim EU, SAD i Rusije, formiran u julu, do 10. decembra trebalo bi da učini poslednji pokušaj u postizanju jedinstva između Prištine i Beograda. I nemački političari i eksperti intenzivno razmišljaju o tome kako i na koji način bi moglo doći do toga.

Ono što će u petak u Nju Jorku ponuditi jedna drugoj, delegacije sa najvišim zvaničnicima najavile su još prošle nedelje u Londonu: Kosovari dolaze sa „ugovorom o dobrosusedskim odnosima“, Srbi nasuprot tome sa planom prema kome bi Kosovo funkcionisalo gotovo kao država, ali ipak bez mesta u UN, bez ministarstva spoljnih poslova i bez sopstvene vojske.

Moguća unija država

Mogućnošću pronalaženja dodirne tačke između dve dijametralno suprotne pozicije bavila se fondacija Nauka i politika (Wissenschaft und Politik). U nedavno objavljenom predlošku za diskusiju, ekspert za pitanja Balkana, Franc-Lotar Altman (Franz-Lothar Altmann), predlaže stvaranje nove „unije Srbije i Kosova“. Altman za radio Dojče Vele (DW – Deutsche Welle) objašnjava: „Predlog je sledeći: dve nezavisne države. To bi značilo i da bi obe države imale normalno predstavništvo u UN i ministarstva spoljnih poslova, reč je samo o tome da bi formalno činile uniju, uniju dve nezavisne države“.

Drugi Dejton?

Potrebno je puno optimizma da bi se moglo pomisliti kako bi strane mogle prihvatiti ovaj predlog. Jer one nisu pod pritiskom dokle god imaju moćne zagovarače svojih apsolutnih zahteva: SAD su otvorene za nezavisno Kosovo, Rusija za očuvanje teritorijalnog integriteta Srbije. Kornelius Adebar (Cornelius Adebahr) iz Nemačkog društva za spoljnu politiku (Deutsche Gesellschaft f ür Auswärtige Politik ) veruje da ipak postoji put da se pojača pritisak na obe strane: pomoću vrsne pregovaračke režije, poput one 1995. u američkom Dejtonu, na kraju rata u Bosni. „Ideja je da se na kraju procesa zaista ode i napravi neka vrsta testa iz pregovora. Pregovori o okončanju rata u Bosni na kraju su vođeni u Dejtonu, mestu izolovanom od očiju javnosti, gde su zaraćene strane morale da sede zajedno na malom prostoru, pod pritiskom da pronađu rešenje“, smatra Adebar.

Nezavisnost samo u pratnji EU

Nešto manje optimistični komentatori nemačkih novina razgovore pod vođstvom Trojke već u ovom trenutku proglašavaju propalim. Ostaje pitanje kako će se Evropa poneti ukoliko SAD nakon 10. decemnbra budu htele da priznaju Kosovo kao nezavisnu državu. Balkanski ekspert Altman ne isključije mogućnost da bi Velika Britanija i Francuska mogle slediti ovakav korak. EU samo prvo mora da odluči da li će u region poslati novu posmatračku misiju. „Proglašenje nezavisnosti Kosova ne bi ni usledilo bez istovremene molbe da EU prati i podržava čitav proces. I tu bi EU, sa sve glasovima koji trenutno oklevaju, trebalo da kaže: To ćemo učiniti. To je u interesu čitave EU, ne samo onih koji su voljni da pozdrave nezavisnost“, kaže Altman.

Nemačka u principu podržava takozvanu nadziranu nezavisnost Kosova, ali želi da pruži šansu pregovorima koji su u toku.

 

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM