Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - januar 2007.

   

 

 

Mediji iz inostranstva i okruženja o rezultatima parlamentarnih izbora u Srbiji

Komentarišući rezultate parlamentarnih izbora u Srbiji, mediji u regionu gotovo da su jedinstveni u oceni da je Srpska radikalna stranka pobednik srpskih izbora. Ipak, novu vladu formiraće stranke demokratske i proevropske orijentacije, predviđaju najugledniji mediji i listovi u Hrvatskoj, Sloveniji , BiH i na Kosovu i Metohiji.  

Uz pitanje o tome ko će formirati buduću vladu u Srbiji, sarajevski "Dnevni avaz" na naslovnoj strani prenosi izjavu predsednika Borisa Tadića da, iako je ostvarila veoma dobar rezultat , njegova stranka "neće moći sama da formira vladu", izrazivši spremnost na saradnju sa svim strankama demokratskog i proevropskog opredeljenja.

Slovenačka štampa danas na naslovnim stranama opširno komentariše izbore u Srbiji, konstatujući da je "Vojislav Šešelj ponovo pobednik, ali će vladati drugi" (list Delo), odnosno da su "radikali dobili najviše glasova, ali Tadićev blok je blizu pobede" (list Dnevnik).

"Dnevnik" ocenjuje i da će slaganje postizbornog vladajućeg mozaika u Srbiji biti otežano i zbog najavljenog objavljivanja plana za rešenje statusa Kosova.

"Nije potpuno jasno zbog čega takva žurba", piše list, "jer, ako je međunarodna zajednica već odgodila objavljivanje predloga kako bi pomogla srpskom demokratskom bloku, onda bi mogla pričekati još neko vreme da se formira čvršća vladina koalicija".

List "Delo" piše da "prvi parlamentarni izbori u samostalnoj državi Srbiji nisu kaznili najveći neuspeh vlade premijera Vosilava Koštunice, a to je raspad zajedničke srpsko-crnogorske države, niti njegov krah ne međunarodnoj sceni - neispunjena obećanja da će generala Ratka Mladića otpremiti u Hag".

"Srbija je", konstatuje list, "bila i ostala partijska država, koja iznutra i prema vani pruža izopačenu sliku stvarnog stanja duha, a ujedno ne može da se brže osavremeni i bez rezerve usmeri u svet i Evropu".

List zaključuje da će do 25. februara, "po svemu sudeći", demokrate zajedno s narodnjacima formirati novu vladu, ali i dodaje da bi, "s obzirom da su Koštunica i njegovi politički bliži radikalima nego demokratama, politička stabilizacija postizborne Srbije bila pravo čudo".

Hrvatski mediji danas prenose preliminarne rezultate nedeljnih parlamentarnih izbora u Srbiji, uz procenu da Srpska radikalna stranka, koja je dobila najviše glasova, neće uspeti da formira vladu.

"Jutarnji list" u izveštaju iz Beograda navodi da je Srpska radikalna stranka Vojislava Šešelja formalni pobednik parlamentarnih izbora, na koje je izašlo više od četiri miliona birača.

List prenosi prognoze političkih analitičara u Srbiji, koji procenjuju da će formiranje nove vlade biti vrlo teško i da su otvorene sve opcije, ali da će vrlo verovatno doći do dogovora između demokratskih snaga koje bi mogle formirati vladu jer zajedno imaju oko 140 mandata i to bez podrške sedam mandata manjinskih stranka.

"Jedna od mogućnosti je i da bi (Vojislav) Koštunica mogao formirati vladu s radikalima, iako je ta mogućnost vrlo mala, smatraju politički analitičari u Srbiji", prenosi "Jutarnji list".

Uz konstataciju da je odziv od skoro 62 odsto birača vrlo velik, "Večernji list" prenosi ocenu srpskih analitičara prema kojima radikali, kao ni 2003. kada su takođe osvojilli najviše glasova, neće uspeti da formiraju vladu, jer su se DS, G17 plus i LDP već izjasnili da neće u koaliciju s njima, a socijalisti nemaju dovoljno mandata.

"Koštunica se nije izjašnjavao s kim bi bio spreman ući u koaliciju. Koalicija s radikalima je moguća, ali se ocenuje da se to neće zbiti zbog pritisaka međunarodne zajednice, koja je već nagovestila da ne podržava dolazak radikala na vlast", piše "Večernji list".

Pobeda Srpske radikalne stranke (SRS) na parlamentarnim izborima u Srbiji predstavlja pobedu prošlosti , piše prištinski dnevnik "Ekspres".

List ističe da je na Srbiji sada da se odluči hoće li se u postizbornim koalicijama odrediti prema prošlosti, koju simbolizuju SRS i Socijalistička partija Srbije, ili prema budućnosti i evropskoj perspektivi, koju simbolizuju partije demokratske orijentacije.

Sada ostaje da se predstavnici demokratskih snaga koje su osvojile oko dve trećine mesta u parlamentu dogovore o podeli vlasti, a prema pisanju lista, verovatno će sadašnji premijer Srbije i lider Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica i u budućoj koaliciji tražiti da dobije mesto predsednika vlade.

 

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM