Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - januar 2007.

   

 

Rojters: Ahtisarijev plan odvaja Kosovo od Srbije

(25.1.2007.)

Nacrt Ahtisarijevog plana, koji on u petak treba da predstavi u Beču članicama Kontakt grupe, Kosovu daje pravo da sklapa međunarodne sporazume i ulazi u međunarodne organizacije i institucije - potencijalno uključujući UN, Međunarodni monetarni fond i Svetsku banku

U nacrtu se pominje pravo na dvojno državljanstvo, a od Prištine traži da uspostavi dobre odnose sa Srbijom i drugim susednim državama. Rojters napominje da za razliku od Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244, iz juna 1999. godine, u novom tekstu se neće pominjati suverenitet Srbije.

Kako se predviđa, Kosovo preuzima svoj deo imovine, kao i dugova, koji su ranije pripadali bivšoj Jugoslaviji i Srbiji.

U Nemačkoj takav eventualni ishod opisuju kao nezavisnost sa ograničenjima suvereniteta. Za ostvarenje tog plana potrebno je da nova rezolucija UN stupi na snagu. Sadržaj dokumenta neće biti objavljen do 2. februara, kada Ahtisari treba da ga predstavi Beogradu i Prištini.

Rojters ocenjuje da će Beograd gotovo sigurno odbaciti plan. Zapad, međutim, ne vidi da ima šanse da natera dva miliona Albanaca da se ponovo vrate u naručje Beograda, posle godina represije i rata 1998/99, kada je, kako navodi britanska agencija, ubijeno 10.000 ljudi, a više od 800.000 proterano.

Rusija je, ipak, zapretila da će upotrebiti veto u Savetu bezbednosti ako predlog rezolucije bude protivan željama Srbije. Beograd nudi autonomiju za Kosovo, koje je uronjeno i srpsku istoriju i mitove. Približavamo se sudaru principa prava naroda na samoopredljenje i prava države da se brani. Ključ je u Moskvi, izjavio je jedan viši diplomata.

Da bi se ta gorka pilula lakše progutala, Ahtisari namerava da preostalim Srbima na Kosovu, kojih je oko 100.000, ponudi široku samoupravu, značajnu kontrolu u vođenju lokalne policije i pravo na izvesne direktne veze sa Beogradom.

U obilju vekovima starih verskih zdanja Srpske pravoslavne crkve na Kosovu, oko onih najvrednijih biće ustanovljene zaštitne zone. Srbija će moći da finansira srpske oblasti na Kosovu, pod uslovom da novac ide preko Prištine.

Priština će razumeti da se to, u stvari, svodi na srpski entitet (na Kosovu) pod vlašću Beograda , rekao je isti diplomata.

Albanci će, takođe, morati da godinama podnose međunarodni nadžor, uz policijsku misiju EU i stranog predstavnika, poput onog u Bosni, sa ovlašćenjima da poništava zakone i smenjuje lokalne zvaničnike.

NATO bi na Kosovu trebalo da zadrži neizmenjen nivo vojnog prisustva, koji će 2008. godine iznositi oko 16.500 vojnika.

Srbi i Albanci u februaru treba da pregovaraju o detaljima predloga, ali će to možda samo potvrditi neplodnost daljih razgovora.

Ukoliko Rusija ne stavi veto, rezolucija UN mogla bi biti usvojena do sredine 2007. godine, čime bi pojedinačne države dobile slobodu da priznaju najmlađu evropsku državu i poslednju nastalu od bivše Jugoslavije .

Rojters, takođe, piše da se NATO priprema za mogući egzodus Srba, za albansko nasilje ili za pokušaj Srba na severu Kosova da ga podele.

 

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM