Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - jun 2008.

 

 

Zoran Alimpić: Može sednica i kasnije

V. d. gradonačelnika Beograda rekao da bi zbog pritisaka radikala, narodnjaka i koalicije stranaka oko socijalista mogao da promeni datum prvog zasedanja novog saziva beogradskog parlamenta

Predstavnici SRS, DSS i SPS juče ponovo kod Alimpića sa istim zahtevom (Foto Fonet)

Radikali, narodnjaci i socijalisti ponovo su juče zvanično zatražili od Zorana Alimpića, v. d. gradonačelnika Beograda da promeni datum održavanja konstitutivne sednice Skupštine grada koju je on zakazao tek za 14. jul.

Ovoga puta zahtev za što hitnije zakazivanje sednice potpisalo je i 58 odbornika kojim su dodeljeni mandati koje su u gradskom parlamentu osvojile Srpska radikalna stranka, Demokratska stranka Srbije i Nova Srbija, kao i Socijalistička partija Srbije, Partija Ujedinjenih penzionera i Jedinstvena Srbija.

Portparol DSS-a Andreja Mladenović istakao je da novoformirana koalicija ima apsolutnu većinu i da se nada da će već sledeće nedelje biti održana konstitutivna sednica jer „odugovlačenje nikome ne ide u prilog”.

Aleksandar Vučić iz SRS-a istakao je da je odluka Alimpića protivzakonita i naveo da očekuje od Demokratske stranke racionalno i demokratsko ponašanje, dok je Aleksandar Antić iz SPS-a ponovio da će sve aktivnosti novoformirane koalicije na gradskom nivou biti zajedničke.

Posle ovog skupa Zoran Alimpić je rekao novinarima da „za sada neće promeniti odluku” što se razlikuje od njegovih dosadašnjih izjava da je „postupio po zakonu i da ne namerava da promeni datum sednice”.

– Kažem, za sada jer zadržavam mogućnost da promenim tu odluku na šta prema zakonu, takođe, imam pravo – objasnio je Alimpić, dodajući da bi odluku možda mogao da preinači tek kada proceni da su se „promenile okolnosti koje su ga motivisale da sednicu zakaže za 14. jul”.

– Nema potrebe da dobijam isti zahtev svakog dana, pritisak može samo da pomogne da pomerim sednicu za kasnije– rekao je Alimpić.

On je rekao da nije iznenađen time što su odbornici ovih stranaka potpisali zahtev jer oni, kaže, rade ono što im kažu njihovi partijski rukovodioci, koji već imaju potpisane njihove blanko ostavke. Predstavnici koalicije radikala, narodnjaka i socijalista najavili su da će svakodnevno protestovati zbog ovakve odluke Alimpića.

– Nemam ništa protiv eventualnih protesta, jer svako ima pravo na to. Apelujem da se poštuje zakon, ne ometa saobraćaj, ne nanosi šteta objektima i da se ne primenjuje nikakvo fizičko nasilje – rekao je v. d. gradonačelnika.

Uz lidere stranaka juče su ispred Skupštine grada bili i odbornici ovih partija. Oni ističu da očekuju da će odmah posle isteka roka za podnošenje odborničkih lista 6. juna, biti zakazana konstitutivna sednica.

Liste odbornika za novi gradski parlament do sada su Gradskoj izbornoj komisiji predale sve stranke osim koalicije „Zajedno za Evropski Beograd”. U skupštinske klupe sešće većinom članovi partija bez odborničkog iskustva. Iznenađenje je da među njima neće biti ni tri kandidata za gradonačelnika Beograda – Aleksandra Popovića iz DSS-a, Biljane Srbljanović iz LDP-a, kao ni Žarka Obradovića kandidata SPS-a. Prvi na spisku odbornika radikala je Aleksandar Vučić, a ovoga puta SRS neće u Beogradu predstavljati (kao u prethodnom skupštinskom sastavu) visoki funkcioneri – Dragan Todorović i Tomislav Nikolić.

Poslednji rok da Demokratska stranka i G 17 obelodane spisak svojih odbornika je petak 6. jun. „Politika” juče nije uspela od predstavnika Gradskog odbora DS-a da sazna zbog čega Demokratska stranka odugovlači da ovo uradi. Jedno od mogućih objašnjenja moglo bi da bude da „demokrate” očekuju da će u „paketu” pregovora o konstituisanju republičke vlade biti uključeno i formiranje izvršne vlasti u Beogradu. Zbog toga DS i G 17 pokušavaju da usklade spiskove odbornika i nađu „kadrovska” rešenja koja bi bila najprihvatljivija budućim koalicionim partnerima.

I. Albunović

-----------------------------------------------------------

Stranke „vlasnici” odborničkih mandata

Sve veće stranke su prvi put u srpskoj parlamentarnoj praksi potpisale „blanko ostavke” sa svojim kandidatima za odbornike u skupštinama opština i gradova, potvrđeno je juče Tanjugu u tim strankama.

To je i prvi put da je blanko ostavka nekog političkog aktera postala nesporni pravno obavezujući dokument, budući da je u novi Zakon o lokalnim izborima, koji je usvojen u decembru prošle godine, unet taj institut.

Za razliku od zakona o izboru narodnih poslanika, Zakon o lokalnim izborima je usvojen nakon donošenja novog Ustava Srbije u kome se predviđa mogućnost prenošenja vlasništva nad mandatom sa partijskog predstavnika na stranku, tako da je u tom delu pomenuti zakon u saglasju sa najvišim državnim pravnim aktom.

Zakon predviđa da je blanko ostavka pisani iskaz koji sadrži izjavu kandidata za odbornika, odnosno odbornika, da podnosi ostavku na funkciju odbornika u skupštini jedinice lokalne samouprave, kao i ovlašćenje dato podnosiocu izborne liste da ovu ostavku, u njegovo ime, preda predsedniku skupštine jedinice lokalne samouprave.

Na osnovu tog ugovora podnosilac izborne liste stiče pravo da slobodno raspolaže mandatom odbornika sa kojim je zaključio ugovor.

Tanjug

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM