Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - maj 2008.

 

 

Financial Times: Nova zbrka na Kosovu

Tony Barber

London, 19. maja - Već nedeljama Brisel pokušava da sakrije neugodnu činjenicu da se policijsko-pravna misija EU na Kosovu našla u političkoj, diplomatskoj i pravnoj zbrci. Trebalo je da ova inicijativa - najavljena prošlog decembra uz veliku pompu - prikaže EU u svom najboljem izdanju kako se uspešno nosi sa obavezama u ratovima podeljenom delu Evrope, gde se devedesetih godina prošlog veka baš i nije proslavila.

Međutim, zvaničnici sada priznaju da ne postoji ni najmanja šansa da EU do polovine juna zaista uspe da na Kosovo pošalje čitav tim od 1900 policajaca, sudija, tužilaca i drugog administrativnog osoblja, kao što je to prvobitno bilo planirano. A zbog čega je to tako? Zato što ovlašćenje da pravo na obavljanje policijske dužnosti sa dosadašnje misije UN prenese na novu misiju EU ima samo Savet bezbednosti UN, u kom Rusija ima pravo veta.

Rusija nije nimalo raspoložena da pomogne EU, jer se kategorički protivi odluci većine zemalja članica Unije da priznaju nezavisnost Kosova od Srbije, koja je proglašena u februaru. Osim toga, Kremlj je veoma jasno stavio do znanja generalnom sekretaru UN Ban Ki-munu da od njega očekuje da po ovom pitanju ne čini nikakve ustupke Evropskoj uniji.

Teško je poverovati da će se ovaj problem brzo rešiti. Posledica toga je de facto podela između severnog Kosova na kom mahom žive Srbi i ostatka pokrajine, gde ogromnu većinu stanovništva čine Albanci. Nova policijsko-pravna misija EU gotovo ni da nema nikakvog uticaja na severu Kosova i uzaludno bi bilo verovati da će Srbija i Rusija dozvoliti da ga stekne.

Možda jedini tračak nade u svemu ovome predstavlja nedavna izborna pobeda proevropskih snaga okupljenih oko predsednika Borisa Tadića. Međutim, još se ne zna da li će novu srpsku vladu formirati ove snage ili militantna koalicija socijalista i nacionalista.

Možete slobodno dodati Kosovo na svoju listu problematičnih područja na periferiji EU, koja će nam još dugo zadavati glavobolju.

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM