Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - april 2008.

 

 

Neuspešan samit NATO-a

Makedonija nije dobila poziv da se pridruži alijansi, Ukrajina i Gruzija ostale bez MAP-a, za Avganistan SAD dobile samo retoričku podršku...

Bukurešt, 3. aprila – Samit NATO-a u Bukureštu nije uspeo. Makedonija nije dobila poziv da se pridruži alijansi, Ukrajina i Gruzija nisu dobile tzv. MAP (Akcioni plan za članstvo), podrška Vašingtonu za Avganistan bila je više retorička nego praktična. Celu proteklu noć trajale su igre oko ubeđivanja Grčke da odustane od najavljenog veta po pitanju ulaska Makedonije u NATO, pa je u jednom trenutku Turska zapretila da će ona koristiti veto u slučaju ulaska Hrvatske ako Atina ostane uporna u sprečavanju Makedonije da postane punopravna članica NATO-a. 

Ni dolazak predsednika SAD Džordža Buša nije promenio odluku Grčke, pa je američki predsednik morao da vrlo biranim rečima pokuša da uteši makedonsku delegaciju na svečanoj sednici samita. Naime, Buš je rekao da Makedonija ispunjava skoro sve kriterije i da očekuje da ona vrlo brzo uđe u savez.

Za vrlo brojnu delegaciju iz Skoplja, a u Bukurešt su stigli i premijer i predsednik Makedonije sa celom svitom ministara u pratnji oko 100 makedonskih novinara, to nije bila čak ni utešna beseda pa se, dok nastaje ovaj tekst, očekuje e da premijer Makedonije Gruevski demonstrativno napusti svečanu sednicu samita NATO-a. Makedonski novinari su to već učinili i javno demonstrirali svoje ogorčenje zbog odluke samita napustivši pres-centar. Makedonci su jako razočarani i očekuju da vlada u Skoplju padne i da se uskoro raspišu novi parlamentarni izbori.

Nemačko i francusko protivljenje da se Ukrajini i Gruziji uputi tzv. MAP postepenog pridruživanja NATO-u druga je bitna tačka neslaganja saveznika unutar alijanse. Angela Merkel i Nikolas Sarkozi pokušali su to da objasne na specijalnoj konferenciji za štampu, ali sve je prošlo sa prilično kiselim osmesima i nategnutim objašnjenjima.

Nemcima se prebacuje da im je ruska nafta važnija od jedinstva NATO-a i da je tu kartu Moskva uspešno odigrala. Dolazak predsednika Rusije Vladimira Putina na forum NATO-Rusija ovde se očekuje kao potpuni Putinov trijumf.

Avganistan je bio završna tema sadašnjih nesuglasica NATO-a. Amerikanci traže od saveznika dodatnih 7.000 vojnika, ovde nikome nije palo ni na pamet da čvrsto obeća nove trupe za mirovnu misiju u kojoj se gine. Dok je predsednik Avganistana Hamid Karzai pričao o situaciji u svojoj zemlji, novinari su međusobno razmenjivali informacije o njegovom bratu koji je najveći narkoproizvođač i diler u Avganistanu. I to svi znaju.

Neuspeh samita NATO-a u Bukureštu verovatno će biti prikazan kao dinamično dogovaranje zapadnih saveznika, možda i kao dokaz da su konsenzus i pravo veta način funkcionisanja alijanse, što je sve, naravno, vrlo demokratski. Lideri NATO-a sigurno neće priznati da je samit bio neuspešan. Ali za one koji planiraju i zakazuju ovakve susrete, Bukurešt bi mogao da bude dobra opomena. Naime, samiti NATO-a prečesto se zakazuju i događaju, dok u međuvremenu cena nekih političkih sporova dramatično raste. Neke stvari bi se verovatno mnogo lakše rešile kada bi bile spuštene na ambasadorski nivo, bez glamuroznog odlučivanja na velikom samitu alijanse, kada je mnogo teže doći do kompromisa.

U Bukureštu ovih dana nije bilo nekih većih protesta protiv NATO-a, što obično ide uz takve događaje. Ali jutros, poslednjeg dana samita, na ulazu u pres-centar osvanuo je uvredljiv natpis protiv NATO-a napisan na srpskom jeziku, ali latinicom. Hitno brisanje natpisa snimala je i direktno prenosila bukureštanska televizija.

Policija je odmah pokrenula intenzivnu potragu za počiniocem ovog gnusnog i prostačkog natpisa, dok mnogi sumnjaju da je to deo protesta makedonskih novinara zbog odbijanja saveznika da upute pozivnicu i Skoplju. Naše kolege iz Makedonije brane se da oni pišu ćirilicom…

Politika, Miroslav Lazanski

[objavljeno: 04/04/2008.]

 

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM