Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - april 2008.

 

 

Havijer Solana: Pomoć proevropskim snagama

8. april 2008. | 11:55 -> 17:19 | Izvor: B92, Tanjug Brisel, Beograd -- Evropska unija trebalo bi da pomogne proevropskim snagama u Srbiji potpisivanjem SSP-a pre 11. maja, izjavio Havijer Solana.

"Moramo da učinimo sve kako bismo kod ljudi u Srbiji stvorili utisak da ih želimo što je moguće bliže nama. Hoću da 10. maja zaspim i da mi savest bude čista da smo uradili sve što smo mogli, a ne da se 12. maja probudim i shvatim da smo mogli da učinimo više", izjavio je Solana pred Spoljnopolitičkim odborom Evropskog parlamenta. Stranke u Srbiji kritikuju Solaninu izjavu , LDP pozdravlja .

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost rekao je da - ako na izborima u Srbiji pobedi Tomislav Nikolić - Ratko Mladić neće biti izručen Hagu.

"Mislite o tome. Ako Nikolić pobedi, Mladić se neće naći u Hagu, i zato moramo da učinimo sve što možemo", izjavio je Solana.

"Ja mnogo volim Srbiju, iako je ona sklona da gleda nazad umesto napred", kazao je on.

Visoki predstavnik EU je zatražio od Evropskog parlamenta da pomogne da se pre izbora pošalje "pozitivan signal" građanima Srbije.

"Moramo da do 11. maja učinimo sve što možemo kako bismo narodu Srbije pokazali da nam je stalo do njega... Jedna od stvari koje možemo učiniti jeste da, uprkos teškoćama koje imamo, potpišemo Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom", rekao je Solana.

"Istovremeno, Evropska komisija će videti šta može da učini po pitanju viza. SSP i pitanje viza su dve veoma važne stvari koje bi trebalo da uradimo pre 11. maja", rekao je visoki predstavnik.

Solana je dodao da će "lokalni izbori 11. maja biti veoma važni i zato što će prvi put biti održani i na severu Kosova".

"Moramo da vidimo kako će to izgledati", izjavio je on.

Naredni važan datum, posle izbora u Srbiji, smatra Solana, biće 15. jun - dan stupanja na snagu "ustava Kosova".

"Moramo da vidimo kako će se situacija razvijati između 11. maja i 15. juna", rekao je Solana.

On je, takođe, rekao da je na severu Kosova došlo do "nekih promena" i da bi zato trebalo da bude određenog "prilagođavanja" u dogovoru s generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija.

Demokratska stranka, Demokratska stranka Srbije, Srpska radikalna stranka i Socijalistička partija Srbije kritikovale su izjavu Havijera Solane. O tome u posebnoj vesti, ovde. Lider Libelarno-demokratske partije, s druge strane, pozdravio je Solaninu inicijativu.

"Kredibilan pokušaj pomoći"

Šefica kancelarije Vlade Srbije za pridruživanje EU za B92 kaže da je tehnički što se tiče Srbije sve spremno za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

"Koliko znamo i Evropska komisija je poptuno spremna, ona je tehnički uradila sav posao, što znači da postoji kredibilnost u jednom ovakvom zahtevu. Sa druge strane, uvek ostaje ono pitanje pune saradnje sa Tribunalom u Hagu, odnosno razumevanje šta puna saradnja sa Hagom zapravo znači – da li optuženi samo u Hagu, ili ona znači i dobra saradnja u razmeni dokumenata i pokušaj države da uradi sve što je potrebno da bi se ostvarilo ovo ključno pitanje za napredak u evropskim integracijama", rekla je Miščevićeva.

Ona kaže da inicijativa zvuči kao kredibilni pokušaj pomoći Srbiji i proevropskim snagama, kao pomoć da napokon pređemo ključnu stepenicu u evropskim integracijama.

Tanja Miščević kaže da do njene kancelarije nije stigla nikakva konkretna ponuda od EU, ali da je moguće da se među političarima vode takvi razgovori.

Sve to treba posmatrati u jednom širem kontekstu, objašnjava Miščevićeva.

"To je poseta predsednika parlamenta Olivera Dulića Briselu, zatim razgovori koji se ovih dana takođe vode od strane delegacije našeg parlamenta sa predstavnicima i Haškog tribunala i parlamenta Holandije, kao i vrlo važni kontakti koji su uspostavljeni između nevladinog sektora Srbije i Holandije", navodi ona.

"Svi oni vode u jednom pravcu, a to je da se pristupi objašnjenju zašto je potrebno da Srbija dobije Sporazum i to objašnjenje upravo da se okrene i uputi Holandiji. U celokupnom razvoju događaja, nadam se da ovo neće biti samo jedno od poziva i obećanja na potpisivanje Sporazuma, već da možemo imati mnogo više nade da će do potpisivanja doći napkon do kraja ovog meseca“, rekla je Miščevićeva.

Doskorašnji savetnik vicepremijera za evropske integracije Vladimir Todorić nada se da su pre ove izjave Havijera Solane vođeni ozbiljni razgovori sa ministirma spoljnih poslova Holandije i Belgije.

U suprotnom, i ova inicijativa za potpisivanje sporazuma bi bila neozbiljna i pretrpela bi neuspeh, kaže Todorić.

"Ja lično ne mogu da očekujem neku promenu tih stavova, ne samo zbog pitanja Haga, već i zbog opreznosti zemalja članica generalno. Zamena za Sporazum o stabilizaciji bi bila neki sporazum o ukidanju viza, koji sam po sebi ne bi došao pre 11. maja. Smatram da, ako neke zemlje imaju političke probleme da sklope Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, ja ne vidim kako bi ti politički problemi bili stavljeni u stranu što se tiče viza osim ako ne dođe do velike promene politike posle izbora u Nemanjinoj 11“.

Vladimir Todorić smatra da bi eventualna ponuda EU Srbiji da potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju mogla da se i zloupotrebi u predizbornoj kampanji.

"Neizostavno bi bio stavljen veliki pritisak na predsednika države, odnosno ljude koji su ovlašćeni da potpisuju Sporazum, to učine u ime proevropske opcije, dok bi druga, kako da kažem kosovska ili kako je nazivaju izolacionistička opcija, ovakav čin nazvala implicitnim priznavanjem nezavisnosti Kosova. Tako da bi se tu u stvari zaoštrila politička borba i pitanje je koliko bi to u stvari bilo produktivno u sadašnjem stanju“, rekao je Todorić.

"Kosovo jedinstven slučaj"

Evropska unija je "hiljadu puta ponovila da je Kosovo jedinstven slučaj" i zato će Kosovo ostati izuzetak, a ne pravilo u međunarodnim odnosima, izjavio je danas u Briselu pred Spoljnopolitičkim odborom Evropskog parlamenta visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana.

Solana je odrečno odgovorio na pitanje rumunskog poslanika Adrijana Severina da li bi novi međunarodni poredak trebalo zasnovati na kosovskom slučaju.

"Hiljadu puta smo ponovili: Kosovo je jedinstven slučaj", izjavio je Solana i naveo da "se međunarodni poredak ne može stvarati na temelju jedinstvenog slučaja".

"Kosovo je izuzetak, i tako ćemo morati da ga posmatramo", rekao je visoki predstavnik EU.

Odgovarajući na pitanje o razlikama među članicama EU povodom Kosova, Solana je rekao da je najvažnije da su sve članice EU bile saglasne i jedinstvene kad je reč o "operativnim odlukama".

"Evropska unija je u kosovskom slučaju dobro reagovala", ocenio je on.

"Još ima razlika, nisu sve države donele konačnu odluku o statusu i ne znamo kakve će te odluke biti, ali se nadamo da će razlike biti prevaziđene u budućnosti", rekao je Solana.

Visoki predstavnik EU je naveo i da ostaje na snazi plan Unije da se EULEKS rasporedi na čitavoj teritoriji Kosova.

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM