Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - jun 2008.

 

RTS, POLITIKA - UNUTRAŠNJA - Petak, Jun 06, 2008 13:08 

Boris Tadić: Za socijalno odgovornu vladu do kraja juna

Predsednik Srbije Boris Tadić pozvao je na hitno formiranje socijalno odgovorne vlade i izrazio nadu da će ona biti i formirana do kraja ovog meseca.

'Samo takva, socijalno odgovorna vlada, koja će ubrzano implementirati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju otvoriće perspektive za sve naše građane, od najmlađih, do penzionera', istakao je Tadić u intervjuu Tanjugu.

'Neophodna nam je što pre stabilna vlada i nadam se da ćemo je dobiti do kraja juna', rekao je predsednik Srbije i ukazao da je svakom ko želi da ovaj narod ima budućnost i perspektivu posle opredeljenja Demokratske stranke Srbije za poništenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju jasno da sa radikalima i narodnjacima nema šta da traži.

Prema njegovim rečima, Demokratska stranka Srbije učinila je 'jedan nemušti pokušaj revidiranja stava o njihovom jedinom predizbornom obećanju - da će poništiti S S P, ali se sada takozvanom 'pravnom analizom' ponovo vraća svojoj rigidnoj politici da se sporazum mora poništiti'.

On je primetio da je u poslednjih par meseci ovo već četvrta promena stava te partije o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju i da stoga ne isključuje da će ubrzo uslediti i neka nova.

'O validnosti te 'analize' sasvim dovoljno govori i činjenica da autor nije smeo da stavi potpis na nju. Dakle, taj papir nema veze sa pravom, ali itekako ima sa propagandom', ocenio je on.

Tadić ističe da je dobra strana to što D S S opet iskreno govori šta zaista želi, a loša strana je što bi takav potez značio onemogućenje učlanjenja Srbije u EU. To bi, naglasio je, bilo potpuno suprotno iskazanoj volji građana Srbije na predsedničkim i parlamentarnim izborima i bilo bi štetno po interese naše zemlje:

'Ako bi Srbija rekla da neće sa Evropom, onda bi EU donela novu strategiju za proširenje u kojoj Srbije ne bi bilo. U takvoj situaciji najoštećenija bi bila Srbija, a ne Evropa. A najviše štete pretrpeli bi gradjani i njihove porodice'.

'Dakle, ta kvazipravna analiza, ako bi postala državna politika, imala bi pogubne posledice po naše nacionalne interese i bila bi izgovor za jednu socijalno neodgovornu politiku koja bi bila protivna životnim interesima svakog pojedinog gradjanina Srbije', ocenio je srpski predsednik.

On je rekao da je pitanje mogućnosti povratka D S S-a na evrtopski put vrlo ozbiljno i ukazao da se to pitanje 'nametnulo onog trenutka kada je [lider DSS-a, Vojislav] Koštunica svog novog koalicionog partnera potražio u pritvorskoj jedinici Haškog tribunala'.

'Kada razgovore o vladi započne sa osobom koja i dalje zastupa svoje ekstremne šovinističke stavove, zagovara nasilno menjanje granica koje za posledicu može imati jedino novi rat na Balkanu, sa čovekom koji za ubice Zorana Đinđića tvrdi da su nacionalni heroji, onda to znači da mu je politički kompas ozbiljno pokvaren i da će teško ponovo naći evropski put', ocenio je Tadić.

'Čini mi se', dodao je on, 'da ni u samoj Srpskoj radikalnoj stranci nisu ekstremni u meri u kojoj su Koštunica i Vojislav Šešelj. A da ne govorim o D S S-u gde se ogromna većina ne slaže sa takvom destruktivnom politikom'.

On se nije složio sa ocenama da posle stava prema koalicionom sporazumu radikala, narodnjaka i socijalista na nivou Beograda i njihovom zahtevu da se ne opstruira konstituisanje gradske skupštine DS može doći u situaciju da, zarad svojih programskih ciljeva, uključujući evropske integracije i borbu za socijalnu pravdu, dovede u pitanje svoja temeljna politička načela, sadržana i u imenu stranke.

'Ono što je u skladu sa zakonom ne može biti nedemokratski', izričit je Tadić.

Zato predsednik gradske skupštine Zoran Alimpić, prema njegovim rečima, ima pravo da iskoristi zakonom propisane rokove, 'a oni kojima to ne odgovara imaju pravo da negoduju'.

'Sve je to u okvirima demokratskog poretka. S jedne strane, u pitanju je veštačko dizanje buke ni oko čega, s druge - sve je moglo brže, ali kada je već ovako, sačekajmo juli'.

Tadić nije hteo da komentariše medijske špekulacije i procene šta je lista 'Za evropsku Srbiju' spremna da ponudi koaliciji oko SPS-a u okviru pregovora o formiranju vlade. Umesto toga, još jednom je ponovio poziv na hitno formiranje socijalno odgovorne vlade.

Osvrćući se na ocene analitičara da se SPS kao stranka nije istinski reformisala i da njen ambivalentan stav prema Miloševićevom nasledju i njegovoj porodici, kao i stav prema Haškom tribunalu mogu biti faktor nestabilnosti moguće koalicione vlade, Tadić je primetio da je 'celo naše društvo nedovoljno reformisano'.

'Upravo zato nam treba vlada koja će ozbiljnim socijalnim reformama ispraviti nepravdu da oni najslabiji i najugroženiji trpe najviše u samom procesu reformisanja', smatra on.

S druge strane, dodao je, vlada mora snaženjem proevropskog kursa da obezbedi nove investicije i godišnji rast privrednih potencijala kojima se obezbedjuje socijalno odgovorna politika koju želimo.

'Reformišući zemlju u pravcu koji su odredili građani moraćemo i da reformišemo sebe. Svi moramo da se menjamo i poboljšavamo, i stranke, i institucije, jer to je jedini način da odgovorimo izazovima vremena i potrebama radnika, penzionera, nezaposlenih, potrebama tehnoloških izazova i hvatanja koraka sa zemljama koje su nas pretekle', ukazao je predsednik Srbije.

On je primetio da je 'laka kritika lišena odgovornosti onih koji su se, bez osnova, samoproglasili tumačima jedine istine i arbitrima poštenja i pravde. Politika je praktična delatnost, a građani svoj glas daju određenim strankama kako bi one uradile nešto za njih.

'Pa kad je tako, hajde da se okupimo oko jasnog nacionalnog cilja i hajde da što pre počnemo da radimo na njegovom ispunjenju. Hajde da što pre počnemo da rešavamo konkretne probleme gradjana, hajde da otvorimo životne perspektive našoj deci i učinimo dostojanstvenom starost svojih roditelja. Građani su glasajući za stranke glasali u stvari za sebe, zato potrebe građana moraju biti sveto pismo koje nova vlada mora da ispunjava u četiri godine svog mandata', rekao je Tadić.

Kad je reč o mogućnosti održavanja novih izbora, on je odgovorio da 'novi izbori uvek postoje kao opcija, ukoliko niko ne uspe da formira skupštinsku većinu'.

'Ali, DS neće kalkulisati s tom varijantom i iskreno će uložiti sav svoj napor da se izborna volja gradjana izražena 11. maja pretoči u stabilnu i socijalno odgovornu vladu', poručio je Tadić.

Na pitanje može li Srbija da amortizuje gubitak vremerna i da iznese sve što pregovori o vladi u ovakvim okolnostima nose, uključujući različite poruke iz stranaka da treba što pre obaviti taj posao, odnosno da nema potrebe za žurbom, upozorenja ministra finansija na opasnost od 'bankrota' države, čekanje investitora da vide kompoziciju buduće vlade.., Tadić je odgovorio da on ne bi postavljao pitanje može li Srbija da izdrži, već treba li Srbija da izdržava nešto što ne mora.

'Zato pozivam na hitno formiranje socijalno odgovorne vlade koja će Srbiju snažno da povuče ka EU i ka novim investicijama i novim radnim mestima, jer - tu dolazimo do najvažnijeg - građani su potpuno nedvosmisleno definisali politiku zemlje, na predsedničkim i na parlamentarnim izborima, i oni sada ne vide razlog za dodatno gubljenje vremena i žele da vlada počne da obavlja posao odbrane integriteta zemlje i povećavanja životnog standarda svih gradjana Srbije. I žele to što pre', zaključio je Tadić.

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM