Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - april 2008.

 

 

BORIS TADIĆ POZVAO SB UN DA SE ANGAŽUJE NA NASTAVKU PREGOVORA

April 21, 2008 RTS

U Njujorku je u toku sednica Saveta bezbednosti na kojoj se razmatra tromesečni izveštaj generalnog sekretara UN Ban Ki Muna i šefa UNMIK-a Joakima Rikera o situaciji na Kosovu i Metohiji.

Sednici Saveta ne prisustvuje generalni sekretar Ban Ki Mun koji je, kako se navodi, službeno odsutan.

Predsednik Srbije Boris Tadić pozvao je u Ujedinjenim nacijama zemlje koje su priznale nelegalno proglašenu nezavisnost Kosova da preispitaju svoju odluku, a Savet bezbednosti da se angažuje na nastavku pregovora, kako bi se došlo do novog, stabilnog i obostrano prihvatljivog rešenja, kojim bi se popravilo stanje izazvano jednostranom odlukom privremenih kosovskih institucija.

Tadić je takođe zatražio podršku za održavanje parlamentarnih i, posebno, lokalnih izbora na Kosovu i Metohiji 11. maja i izričito zahtevao da se obustavi prenošenje nadležnosti UNMIK-a na bilo koje drugo telo.

'Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti, shodno glavi VII Povelje Ujedinjenih nacija, obavezuje sve države članice na poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Srbije', podsetio je Tadić u govoru na sednici Saveta bezbednosti, prvoj posle samoproglašene nezavisnosti pokrajine.

Tadić je, ističući još jednom da Srbija nikada neće priznati nezavinost Kosova, rekao da Beograd zahteva nastavak mandata UNMIK-a u skladu sa Rezolucijom 1244.

'Za nas je potpuno neprihvatljivo bilo kakvo uvažavanje 'okolnosti nastalih' jednostranim proglašenjem nezavisnosti', ukazao je predsednik Srbije i izrazio zabrinutost činjenicom da Ujedinjene nacije i UNMIK nisu reagovale poništavanjem nelegalnog poteza Prištine.

'Ne samo da je Srbiji, koja je članica UN, ovim protivpravnim činom ugrožen suverenitet i teritorijalni integritet, već je nelegalni akt kosovskih Albanaca doveo do pogoršanja bezbednosti na Kosovu i otvorio slične probleme i u drugim regionima u svetu', rekao je Tadić.

Država Srbija je, prema njegovim rečima, zabrinuta što je izostala reakcija Ujedinjenih nacija, UNMIK-a, povodom proglašenja jednostrane nezavisnosti pokrajine.

' Beograd je zahtevao da predstavnici UN na Kosovu ponište taj nelegalan čin, a umesto toga videli smo da se u izveštaju generalnog sekretara Ujedinjenih nacija samo pominje jednostrano proglašenje nezavisnosti i potvrdjuje 'nova realnost na terenu', primetio je Tadić.

Apsolutno je neprihvatljivo, prema njegovim rečima, da se u izveštaju ne navode zahtevi Srbije, niti njeni argumenti da je ta 'nova realnost' proizvod kršenja Rezolucije 1244.

Tadić je takodje naveo da se na Kosovu, prema izveštaju Ban Ki-muna i uz pristanak predstavnika UNMIK-a, 'sprovode pripreme za primenu plana Martija Ahtisarija i nadzirane nezavisnosti', iako taj plan, kako je podsetio, nikada nije razmatran, ni prihvaćen u Savetu bezbednosti'.

Podsećajući da Rezolucija 1244 obavezuje sve članice UN na poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije, Tadić je ocenio da je priznavanje nezavisnosti Kosova od strane 35 zemalja znatno oslabilo kredibilitet svetske organizacije.

'Tim činom pokušava se dati legitimitet protivpravnoj podeli medjunarodno priznatih suverenih država', konstatovao je srpski predsednik i pozvao one koji su priznali nezavisno Kosovo da preispitaju svoju odluku.

'Kao predsednik Srbije tvrdim da moja zemlja nikad neće priznati nezavisnost Kosova. Zato je neophodno tragati za novim, stabilnim rešenjem, kojim bi se popravilo veoma loše stanje izazvano jednostranom odlukom privremenih kosovskih institucija. Srbija je i dalje uverena da samo nastavkom pregovora možemo doći do obostrano prihvatljivog i održivog rešenja koje će doneti trajan mir svim narodima Balkana. Savet bezbednosti UN jedina je institucija koja može doneti pravno valjanu odluku'.

Predsednik Srbije upozorio je da se Rezolucija 1244 u potpunosti mora poštovati i zatražio da se obustavi prenošenje nadležnosti Misije UN na Kosovu.

'Ne sme se podrivati jasno definisan mandat koji je Savet bezbednosti dao UNMIK-u i mi izričito zahtevamo da se ne vrši prebacivanje nadležnosti sa UNMIK-a na bilo koje drugo telo', rekao je Tadić i upozorio da je to jedini način da se spreči dalje pogoršavanja situacije na terenu.

On je istakao da je osnovni stav Srbije da misija EU, EULEX, deluje izvan okvira predvidjenih rezolucijom 1244 i da su njihove aktivnosti protivne principima Povelje UN i Završnog akta iz Helsinkija.

'Da budem jasan: ne radi se o tome da EU nije dobrodošla u našoj južnoj pokrajini. Medjutim, za svako takvo angažovanje treba da postoji jasan pravni mandat, što se jedino može postići odlukom Saveta bezbednosti', objasnio je Tadić i dodao da je Srbija spremna da konstruktivno učestvuje u traženju rešenja za to kompleksno pitanje.

Predsednik Srbije je rekao da se 'u novonastaloj situaciji, kada se protivpravno i suprotno rezoluciji 1244 privremene kosovske institucije pretvaraju u nelegalne državne institucije i kada misija EULEX preuzima nadležnosti od UNMIK bez neophodne odluke Saveta bezbednosti, Srbi sa Kosova osećaju veoma nesigurno'.

'Srbi sa Kosova, bilo da žive severno od reke Ibar, ili u enklavama južno, nemaju poverenja u prištinske organe vlasti. Kosovski Srbi nisu spremni da saradjuju sa misijom EULEX sve dok ona ne dobije eksplicitan mandat Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija', rekao je Tadić i napomenuo da su 17. marta, kada se dogodilo nasilje u severnom delu Kosovske Mitrovice, međunarodne snage upotrebile prekomernu silu prema kosovskim Srbima koji se nalaze u teškoj situaciji uzrokovanoj jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosova.

Tadić je zatražio podršku Saveta bezbednosti UN za održavanje kako parlamentarnih, tako i lokalnih izbora na Kosovu i Metohiji, 11. maja.

'Još jednom ponavljajući da Srbija smatra Kosovo svojim neotuđivim delom, obaveštavam vas da će se u Srbiji 11. maja održati parlamentarni i lokalni izbori koji su od presudnog značaja za konsolidaciju demokratije u Srbiji i njenu integraciju u EU', rekao je Tadić i istakao da je posebno značajno da se toga dana na Kosovu i Metohiji održe i lokalni izbori.

'Smatramo da je značajno da svuda na Kosovu, gde gradjani priznaju Republiku Srbiju kao svoju državu, demokratski izaberu svoje opštinske, kao i parlamentarne predstavnike', objasnio je predsednik Srbije.

On je rekao da su 'najvažniji unutrašnji i spoljnopolitički ciljevi Srbije očuvanje teritorijalne celovitosti i integracija zemlje u EU' i da 'ta dva cilja mogu biti postignuta jedino ako se oba ostvaruju paralelno'.

Ističući spremnost na potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, Tadić je rekao: 'U članu 135. Sporazuma, naglašeno je da se Kosovo nalazi pod privremenom upravom UN, na temelju Rezolucije 1244, kao i da potpisivanje Sporazuma ne prejudicira budući status naše pokrajine'.

'Niko nema pravo da ometa Srbiju u legitimnoj i mirnoj odbrani integriteta zemlje, niti da ugrožava ostvarenje našeg drugog legitimnog cilja - članstva u Evropskoj uniji', rekao je predsednik i dodao da je uveren da su ta dva cilja medjusobno povezana, 'i da bez uključivanja u svet, Srbija ne može da brani integritet zemlje. Kao što i bez odbrane integriteta nije moguće obezbediti evropske integracije'.

Tadić je obavestio Savet bezbednosti da je Srbija ogorčena oslobadjajućom presudom Haškog tribunala bivšem komandantu OVK Ramušu Haradinaju.

On je podsetio da su od dolaska Ujedinjenih nacija na Kosovo i Metohiju, 1999. godine, Srbi u pokrajini bili prepušteni nasilju od strane ekstremnih kosovskih Albanaca koji u velikom broju nisu kažnjeni za svoja nedela.

'Stoga smatram da je oslobađajuća presuda bivšem komandantu OVK Ramušu Haradinaju nepravedna i javnost Srbije opravdano je ogorčena ovom presudom', rekao je predsednik Srbije i dodao da očekuje od Tužilaštva Haškog tribunala da uloži žalbu na tu presudu, tim pre što se Haradinaj ne vraća na Kosovo kao običan gradjanin, već sa namerom da učestvuje u političkom životu pokrajine i da kreira političku i životnu stvarnost u pokrajini.

'Međunarodni sud za ratne zločine osnovale su Ujedinjene nacije, a Republika Srbija je kao punopravna članica UN potpuno i jasno opredeljena ka ostvarenju pune saradnje sa Tribunalom. Stoga ću još jednom ponoviti da Srbija čini sve što je u njenoj moći da se ta saradnja uspešno i do kraja završi', poručio je Tadić.

On se zahvalio Svetskoj zdravstvenoj organizaciji na pomoći u rešavanju problema sa dostavljanjem lekova i medicinskog materijala domovima zdravlja i bolnicama širom Kosova, ali je zatražio trajno rešenje tog problema.

Uoči sednice, posle susreta sa ambasadorima Kine i Rusije u UN, predsednik Srbije izjavio da ništa neće promeniti stav Beograda kada je u pitanju jedinstvena državna politika prema Kosovu, naglašavajući da se istovetan stav očekuje i od predstavnika Moskve i Pekinga.

'Rekao sam da ništa neće promeniti poziciju Srbije, ni novi izbori, ni neke političke okolnosti u Srbiji. Da ostaje jedinstvena državna politika koju smo vodili u prethodne dve godine', rekao je Tadić novinarima u sedištu UN u Njujorku, nekoliko sati pred početak sednice.

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM