Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - april 2008.

 

 

Boris Tadić: Ako Evropa ponudi sporazum treba ga potpisati

06:33 -> 22:48 | Izvor: B92

Beograd -- Unija nije ponudila potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, ali je moguće da će se to desiti 28. aprila, izjavio Boris Tadić.

Kao mogućnost za potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridiruživanju Tadić vidi sastanak šefova diplomatija EU u Luksemburgu 28 aprila. Izvori B92 tvrde da za takvu ponudu postoji šansa, a bivši šef diplomatije Goran Svilanović smatra da tu priliku ne bi trebalo propustiti.

Tadić, međutim, nije siguran da će se to i desiti i navodi da je reč o sastanku koji se održava svakog meseca i na kome se donose odluke koje se, između ostalog, odnose i na zemlje koje nisu članice EU.

"Ja ne znam da li ćemo dobiti 28. aprila ugovor za potpisivanje, pa se u tom smislu i nadam da će političke poruke koje su u ovom smislu veoma štetne za budućnost naše zemlje i za očuvanje Kosova i Metohije, po mom dubokom uverenju zbog Rezolucije 1244 biti stavljene ad akta i ne bojte se, ljudi, možda i ne bude 28. aprila ugovor o stablizaciji i asocijaciji, ne morate da kršite svoju dosadašnju politiku, govorim svojim političkim oponentima na ovim izborima", rekao je Tadić.

Ako Evropa ponudi sporazum, po Tadićevom mišljenju, jasno je da potpredsednik Vlade Božidar Đelić ima ovlašćenje da ga i potpiše.

"Nemoguće je tu odluku Vlade opovrgnuti, sem da se ne uspostavi nova većina. E sada, ukoliko je ideja obaranja Vlade bila da DSS, pošto nije imao većinu u ovoj Vladi sa nekim drugim strankama formira većinu i spreči da se potpiše ovaj ugovor, onda šta da kažem, Bosanci bi rekli 'mašala'", rekao je Tadić.

Međutim, bivši šef diplomatije Goran Svilanović smatra da potpisivanje nije izvesno i, između ostalog, zbog stava Holandije koja očekuje konkretnu saradnju Srbije s Hagom.

"Nije izvesno, ali mogu da potvrdim da se vrlo ozbiljno razmišlja u Evropskoj uniji i ja bih jako voleo da se to dogodi. Mislim da je vrlo hrabra i pametna odluka predsednika da javno kaže da je spreman da potpiše koristeći svoja ustavna ovlašćenja takav jedan sporazum. Mislim da svi u našoj zemlji moraju da shvate da mi moramo da idemo korak po korak; ako je ovo situacija u kojoj možemo da dobijemo sporazum na potpisivanje, trebalo bi da iskoristimo tu priliku i mi i Evropljani i da sporazum potpišemo", smatra Svilanović.

On navodi i da je Evropa zabrinuta zbog poruka koje dolaze iz Srbije i govore da sporazum ne treba potpisivati, jer bi to značilo i priznavanje nezavisnosti Kosova. "Te poruke imaju negativan efekat i i može se desiti da javno mnjenje Evrope okrenemo protiv sebe", rekao je Svilanović.

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM