Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
   
 

DEBATE

Kom

   

BBC 26 jun 2006

Tim Džuda

Šta će London poručiti Koštunici?

Vojislav Koštunica dolazi u London, u prvu posetu jednoj značajnijoj Zapadnoj prestonici od kada je Srbija postala samostalna država.

O tome šta premijer Srbije može da očekuje od svojih sagovornika, među kojima će biti i premijer Toni Bler, britanski publicista i stručnjak za Balkan Tim Džuda kaže:

"Biće starih i novih poruka. Kao i uvek, tu je pitanje saradnje sa haškim sudom, i poruka da će po hvatanju i izručenju Ratka Mladića druge stvari, poput ulaska Srbije u Partnerstvo za mir, ići veoma brzo. Najvažnije pitanje, međutim, po osamostaljivanju Crne Gore, jeste Kosovo.

Mislim da je London iziritiran time što srpski lideri nisu zaista prihvatili, ili shvatili, da će izgubiti Kosovo. Nisu počeli da se pripremaju za takav ishod događaja. Jedan diplomata mi je rekao da se srpske vlasti ponašaju kao čovek koji se sam baci pod voz, a zatim tvrdi da je za to kriv neko drugi", kaže Džuda.

Raste zabrinutost na Zapadu

Džuda kaže da u Londonu, kao i u ostalim Zapadnim prestonicama, raste zabrinutost unutrašnjepolitičkom situacijom u Srbiji, odnosno mogućnošću da na vlast dođe jedna nacionalistički nastrojena stranka:

"Postoje dve 'škole mišljenja', da se tako izrazim. Jedna kaže da je, ako Srbi izaberu radikalsku vladu, to samo njihova stvar, i da će u tom slučaju izabrati izolaciju umesto daljeg napretka ka Evropi.

Međutim, postoji i druga škola, koja je, čini mi se, trenutno u usponu. Njeni sledbenici bi hteli da spreče takav zaokret Srbije, pre svega radi nje same, ali i zbog čitavog regiona. Ako Srbija dobije radikalsku vladu, to bi moglo da uspori proces evropskih integracija čitavog regiona, između ostalog i zato što je Srbija naveća zemlja u regionu. Razlog za rastuću zabrinutost su i neslaganja i trvenja među liderima demokratskog bloka u Srbiji."

Korak napred, dva koraka nazad

Drugim rečima, kaže Tim Džuda, Zapad, pa samim tim i London, je zabrinut da Srbija u poslednje vreme ide unatrag, pri čemu ne zna šta konkretno može da preduzme da je zaustavi na tom putu.

" Oni stvarno ne znaju šta da rade, i pored toga što je veoma jasno da najiskrenije žele da učine nešto da pomognu Srbiji . Međutim, Beograd mora da izruči Mladića, da prihvati realnost i počne da se priprema za to da će Kosovo biti nezavisno.

Pritom, srpski lideri imali su sjajnu mogućnost da to i učine, jasnim izražavanjem stava da je Milošević taj ko je izgubio Kosovo, a ne oni. Sadašnja vlada u Beogradu, međutim, ne želi da postupi tako.

Zato mislim da će jedno od pitanja za Koštunicu u Londonu biti i 'šta možemo da učinimo da vam pomognemo, uzimajući u obzir da Mladić mora da bude izručen Haškom sudu i da će Kosovo biti nezavisno?'", kaže Džuda.

Tim Džuda smatra da su velike sile "već odlučile da će Kosovo biti nezavisno", i da bi opiranje zvaničnog Beograda tome - poput nedavnih izjava premijera Koštunice da se Brisel "ucenjivački odnosi prema Srbiji" - samo moglo da iziritira ljude koji žele da Srbiji pomognu.

I Tadić razočarao

Prema mišljenju Džude, takva razočaranost Zapada Srbijom odnosi se ne samo na premijera Koštunicu, već i na predsednika Borisa Tadića:

" Bilo je mnogo nade kada je Boris Tadić izabran za predsednika. Smatralo se da će on mnogo odlučnije i naglas kazati: 'Braćo Srbi, moramo da se suočimo sa realnošću da smo, zbog politike Slobodana Miloševića, izgubili Kosovo' . Međutim, ni on to nije učinio, i zato na Zapadu postoji razočaranost. Tadić nije jasno rekao stvari za koje Zapad smatra da ih on već zna - a to je pre svega činjenica da će Kosovo biti nezavisno.

Da rezimiram: ljudi koji žele da pomognu Srbiji ne znaju kako to da urade. Oni zapravo tragaju za odgovorom na pitanje 'kako pomoći nekome ko sam sebi ne može da pomogne?', kaže Tim Džuda.

 

 

 
 
Copyright by NSPM