Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - avgust 2008.

 

 

Aleksandar Aleksejev: Moguć pritisak za priznavanje nezavisnosti

MOSKVA, 7. avgusta (Tanjug)

Bivši ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Aleksejev ocenio je danas da je uoči septembarskog zasedanja Generalne skupštine UN moguće očekivati pojačan pritisak na mnoge države da priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

"Odluka treba da bude usvojena većinom glasova. Zato je uoči Generalne skupštine moguć pojačan pritisak na mnoge zemlje da bi bile primorane da priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova", rekao je Aleksejev, povodom namere Srbije da od GS UN traži saglasnost za obraćanje Medjunarodnom sudu pravde da ispita legalnost secesije južne srpske pokrajine.

Ruski diplomata, koji je trenutno na čelu Četvrtog odeljenja u Ministarstvu inostranih poslova Rusije, rekao je u intervjuu dnevniku "Vremja novostej" da zemlje koje su priznale nezavisnost Kosova "pokušavaju da prinude Beograd na kontakte sa Prištinom".

Aleksejev je ocenio da je proglašenje nezavisnost još više destabilizovalo Balkan i da postoje saznanja da različite albanske grupe u zemljama regiona koordinišu napore da bi u potrebnom trenutku zajedno nastupili sa ciljem dalje promene granica na Balkanu.

Govoreći o predstojećim pregovorima Beograda i šefa UNMIK-a Lamberta Zanijera i o tome "da li su oni vezani sa idejom podele Kosova" i da li je Rusija spremna da podrži tu ideju, ruski diplomata je rekao da se "zasad ne radi o podeli Kosova de jure, iako je očigledno da se pokrajina, posle jednostranog proglašenja nezavisnosti, cepa".

"Kosovski Srbi koji ne prihvataju nezavisnost formirali su u mestima gde žive svoje institucije vlasti", rekao je Aleksejev i dodao da je Kontak grupa odbacila ideju podele i da se "Rusija rukovodi tim pristupom".

Funkcioner ruskog MIP-a je rekao da Moskva podržava pregovore Beograda i UNMIK-a i smatra da Misija treba da bude u stalnom kontaktu sa Srbima.

Medjutim, kako je rekao, na delu su pokušaji da se UN istisnu sa Kosova i zamene prisustvom Evropske unije.

Aleksejev je ponovio da se Rusija ne bi protivila jačanju uloge EU u srpskoj pokrajini, ali ne na štetu medjunarodnog prava.

"UNMIK je na Kosovu rasporedjen odlukom SB UN i samo on ima pravo da promeni i obustavi to prisustvo", rekao je on.

Aleksejev je istakao da je reč o "grubom i nelegitimnom pokušaju" da se stvori "nešto pod kišobranom UN, radi aminovanja aktivnosti novih struktura na Kosovu", pri čemu se UNMIK posmatra kao neka "uprava za spoljne odnose", pri EU zbog rada sa zemljama koje nisu priznale nezavisnost Kosova i sa lokalnim Srbima. 

 

 
 
Copyright by NSPM