Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - septembar 2008.

 

 

Amerika insistira na različitosti Kosova i Gruzije

Sjedinjene Američke Države još jednom su naglasile da nema veze između kosovske i gruzijske krize. Rusija smatra da jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova predstavlja "mustru" koja se može preslikati na oko 200 nerešenih konflikata širom sveta.

"Na prvom mestu, Kosovo je bilo jedinstvena situacija, nastala nakon raspada Jugoslavije. Ne bi trebalo da dozvolimo iznošenje takvih argumenata", rekla je državna sekretarka SAD Kondoliza Rajs na konferenciji za novinare posle razgovora sa ministrom spoljnih poslova Portugalije Luišom Amadom.

Amado je samo delimično podržao stav SAD, rekavši da je u nekim analizama pravljena paralela između Kosmeta i Gruzije, ali da je po njegovom mišljenju reč o "različitim situacijama".

Rusija smatra da je priznavanje Južne Osetije i Abhazije, koje je usledilo nakon što su vlasti u Tbilisiju pokušale da silom povrate kontrolu nad pobunjenim regionima, slično podršci Zapada separatističkom pokretu na Kosovu, čiju je nezavisnost od sredine februara priznalo 46 od 192 članica Ujedinjenih nacija, uključujući SAD i dvadesetak članica EU.

Profesor međunarodnog prava na američkom univerzitetu Džon Hopkins, Rut Vedžvud, rekla je da je "iako su SAD pogurale nezavisnost početkom godine, bivši državni sekretar, Loren Iglberger,  bio protiv takvog poteza, upozorivši da će stvaranje novih mikrodržava bespotrebno isprovocirati Rusiju i ostale multietničke države."

"Ironija je da bi Kosovo sve ovo postiglo kroz međunarodne garancije za autonomiju unutar Srbije. Ali Vašington nikada nije dozvolio da se o tome raspravlja. Sada, uzevši u obzir rusku zloupotrebu kosovskog presedana u Gruziji, vredelo bi preispitati ovu opciju ukoliko se slični slučajevi pojave u budućnosti", smatra Rut Vedžvud.

PTC 05.09.2008

 

 

 
 
Copyright by NSPM