Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - avgust 2008.

 

 

BBC: Predlog Srbije ide pred UN

(14. 08. 2008.)

Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić u petak će u Njujorku zvanično predati predlog rezolucije kojom Srbija traži da Generalna skupština Ujedinjenih nacija na septembarskom zasedanju zahteva mišljenje Međunarodnog suda pravde o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom.

Integralni tekst predloga srpske rezolucije nije objavljen, ali se nezvanično ipak saznaju neki osnovni elementi.

Neki mediji u Beogradu, pozivajući se na svoje izvore u Ministarstvu spoljnih poslova, tvrde da Srbija u ovom dokumentu predlaže da Generalna skupština, na osnovu člana 96 Povelje, odluči da zatraži mišljenje Međunarodnog suda pravde, u skladu sa članom 65 sudskog Statuta, a u vezi sa sledećim pitanjem: Da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti od strane privremenih institucija samouprave na Kosovu u skladu sa međunarodnim pravom?

Ministar Vuk Jeremić je pred odlazak u Njujork rekao da veruje da će srpska rezolucija dobiti podršku: " Ukoliko se Generalna skupština bude izjasnila da se to pitanje uputi Međunarodnom sudu pravde, mislim da će jedan kratkoročan efekat biti da one zemlje koje se do sada nisu opredelile da priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova to neće ni učiniti sve dok sud ne bude doneo neku vrstu odluke. Prema tome mislim da će kao kratkoročni efekat naša inicijativa imati zaustavljanje procesa priznanja širom sveta ".

Dugoročni efekat bi po rečima Jeremića bio nastavak pregovora Prištine i Beograda o trajnom rešenju kosovskog problema.

Među analitičarima u Beogradu različite su procene šansi da srpska rezolucija dobije većinu na septembarskom zasedanju Generalne skupštine svetske organizacije.

Ljiljana Smajlović, glavni urednik beogradskog lista Politika, je optimista i za BBC kaže: " Mislim da su šanse izvrsne da Srbija pre svega postigne neku moralnu pobedu, prvo u Njujorku a potom i u Hagu. Ukoliko bi Srbija dobila podršku da postavi pitanje koje Jeremić predlaže to bi, samo po sebi, bila prilična diplomatska i moralna pobeda Srbije u ovom trenutku i od toga vlada Mirka Cvetkovića kao i Srbija mogu samo da imaju koristi u međunarodnim odnosima".

Po mišljenju Dušana Janjića iz Foruma za etničke odnose u Beogradu, šanse srpskog predloga u Generalnoj skupštini UN sada nisu velike: "Meni se čini da su sadašnje okolnosti, s obzirom na krizu u Gruziji i pojačavanje konfrontacija između Rusije sa jedne i NATO, Evropske unije i Sjedinjenih Država sa druge strane, vrlo nepovoljne za srpsku inicijativu. Rasprava o Kosovu jednostavno pada u senku širih pitanja koje pokreće Gruzija. A to znači da će mnoge zemlje koje bi ranije možda i podržale Srbiju, pogotovu nesvrstane, uzmimo na primer Libiju, odlučiti da je najpametnije da se ne mešaju u svađu velikih. Dakle problem sa srpskom inicijativom je u tome što je ona došla u kontekst zaoštrenih rusko-zapadnih odnosa".

Na pitanje koliko poslednji događaji u Gruziji mogu doprineti ili otežati srpskom predlogu rezolucije, Ljiljana Smajlović procenjuje da dešavanja u Gruziji i oko nje, kako kaže, zapravo doprinose srpskoj inicijativi: " Mislim da su događaji u Gruziji morali svima da koncentrišu misli na ono što se u februaru desilo sa Kosovom i ako je neko gajio sumnje u to da li Kosovo treba priznati sada su te sumnje veoma podebljane. Prema tome, ovo će s jedne strane da radi u korist Srbije zato što ojačava njenu moralnu poziciju jer Srbija nije pokušala da interveniše na Kosovu kao što je Gruzija pokušala da interveniše u Južnoj Osetiji. Sa druge strane ovo će za Srbiju da bude loše utoliko što će zapadne zemlje sada da budu još nervoznije povodom bilo kakvog gesta Srbije koji bi ukazivao na bliskost Srbije sa Rusijom. Znači činjenica da je Rusija sada država prema kojoj Zapad izražava nepoverenje je za Srbiju loša, jer je Rusija glavni saveznik Srbije kada je Kosovo u pitanju", mišljenje Ljiljane Smajlović glavnog urednika lista Politika.

 

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM