Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - avgust 2008.

 

 

Sergej Lavrov: Dvosmislenost Milibenda neumesna i licemerna

MOSKVA, 27. avgusta (Tanjug) - Dvosmislenost u izjavi ministra inostranih poslova Velike Britanije Dejvida Milibenda o tome kako su počeli sukobi u Južnoj Osetiji neumesni su i licemerni prema onima koji su usred noći napadnuti i podneli veliki broj žrtava, izjavio je danas šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.

"Ponegde Milibend, istina, govori stidljivo da sada nećemo utvrđivati ko je prvi počeo u avgustu, da postoje optužbe i ove i druge strane. Postoje svedočenja i novinara, i međunarodnih predstavnika i žitelja koji su izgubili svoju rodbinu i prijatelje zbog gruzijskog napada, tako da mislim da je stidljivost i neka dvosmislenost apsolutno neumesna i licemerna prema onima koji su usred noći napadnuti i prosto podneli ogromne žrtve", rekao je Lavrov.

Komentarišući današnje istupanje šefa Forin ofisa u glavnom gradu Ukrajine, Kijevu, Lavrov je rekao da "nije pojavljivanje ruskih tenkova u susednoj zemlji" već je početak označio napad gruzijske vojske, sa dejstvima sistema plotunske paljbe "Grad" i avijacije i artiljerije po mirnom Chinvaliju, i to na dan otvaranja Olimpijskih igara.

Prema njegovim rečima, potpuno se ignoriše stvarnost da je Rusija izgubila stotine civila i mirovnjaka, koji su radili uz podršku OEBS, a izaziva nedoumicu i to što od zapadnih zemalja nije bilo ni saučešća u vezi sa velikim brojem žrtava, dok ambasada SAD u Moskvi čak nije spustila na pola koplja zastavu na dan žalosti, pozivajući se na nalog iz Vašingtona.

Rekavši da "nije mnogo začuđen" jer poznaje Milibanda i njegov stil, Lavrov je skrenuo pažnju na niz faktičkih grešaka u informacijama Milibenda, o tome da je Rusija blokirala luke, tunele i druge infrastrukturne objekte u Gruziji .

"Odakle mu to, samo bog zna", rekao je ruski ministar, odgovarajući na poziv britanskog ministra Rusiji da ne pokušava da prekraja kartu regiona, da se karta sastoji, između ostalog i od zona konflikata za koje postoje sporazumi koje je potpisala i Gruzija a koje je gruzijski predsednik Mihial Sakašvili raskinuo.

Lavrov smatra smešnim kritike o gušenju demokratije iz usta Milibanda.

"Mi znamo šta predstavlja režim Sakašvilija, kako mu njegovi zapadni pokrovitelji sve praštaju, i provokacije mirovnjaka, i rasturanje demonstracija, napade na opoziciju i prekidanje emitovanja ruskih televizijskih kanala u trenutku početka agresije protiv Južne Osetije", rekao je ruski ministar.

Lavrov je rekao da "neće čak ni da komentariše" to što Miliband jako tuguje zbog neophodnosti da se svi pridržavaju međunarodnog prava.

Ističući da su Južna Osetija i Abhazija na granici sa Rusijom i da njih naseljavaju bratski narodi, uključujući i ruske državljane, Lavrov je ocenio da je "čudno da ruskim aktivnostima takve ocene daje London , koji je svoje topovnjače poslao na hiljade milja na drugi kraj sveta kako bi zaštitio britanske građane na Foklandskim osrtvima.

Ruski ministar je izrazio neslaganje sa šefom britanske diplomatije i da je NATO "sidro stabilnosti, demokratije i ekonomskog razvoja".

"Nisam čuo da se NATO bavi demokratizacijom, ali se očigledno vremena menjaju", rekao je Lavrov, dodajući da neosnovano širenje NATO-a vodi podelama u Evropi.

Na poziv Milibanda Rusiji da prizna teritorijalnu celovitost Gruzije, Lavrov je rekao da ju je ona davno priznala "čak uprkos tome što su autonomije sprečene da odrede svoj status", a da teritorijalnu celovitost podriva sama gruzijsko rukovodstvo, počev od predsednika Zvijada Gamsahurdije.

"Rusija je privržena principima teritorijalne celovitosti svojih suseda", rekao je šef ruske diplomatije, i "umirujući Dejvida" dodao da ni u konfliktima sa Nagorno-Karabahom i Pridnjestrovljem "Sakašvili nije glavni akter", ali i da nema lidera koji žele da reše konflikte sa pozicije sile.

Na poziv da se Rusija odredi prema primeni sile, Lavrov je rekao da je Rusija više puta govorila da je protiv primene sile u rešavanju konflikata "bilo to u Jugoslaviji, Iranu, Iraku i na Bliskom istoku i u regionu Kavkaza".

Komentarišući pretnje revidiranja odnosa sa Rusijom u međunarodnim organizacijama, Lavrov je rekao da je Rusija zainteresovana za saradnju u istoj meri u kojoj su to i njene kolege sa Zapada.

"Moskva je uvek otvorena za dijalog i unapred informiše o svojim akcijama, koji dotiču interese partnera i ako je cilj zapadnih kolega dijalog, Moskva je na to spremna", rekao je ruski ministar.

Ističući da se Rusija pridržava šest principa "plana Medvedev-Sarkozi", Lavrov je ukazao na brojne njegove prepravke od početka vršene da bi se ubedio Sakašvili da ga potpiše, ali da je i poslednja verzija prepravljena u šestom principu.

Sakašvili je potpisao tekst u kojem se govori o bezbednosti u Južnoj Osetiji i Abhaziji. To uopšte ne igra ulogu, jer bezbednost od sada pouzdano osiguravaju njihove snage i ruski mirovnjaci.

"Ali, bilo pa prošlo, sada to nema nikakvog značaja jer bezbednost unutar Južne Osetije i Abhazije od sada i nadalje će pouzdano obezbeđivati njihove sopstvene snage bezbednosti i ruski mirovnjaci, koji se tamo nalaze, sada kao odgovor na direktnu molbu nezavisnih država - Južne Osetije i Abhazije", rekao je Lavrov.

 

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM