Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - avgust 2008.

 

 

RASIM LJAJIĆ: PRITISCI NA SRBIJU I POSLE HAPŠENjA KARADžIĆA

BEOGRAD – Koordinator Akcionog tima za saradnju sa haškim tribunalom Rasim Ljajić izjavio je večeras da ni posle hapšenja bivšeg predsednika Republike Srpske i haškog optuženika Radovana Karadžića nisu prestali pritisci na Srbiju.

Ljajić je ocenio da su reakcije na hapšenje Karadžića bile veoma blage, ali da je najvažnije da Srbija ima jednu obavezu manje prema tribunalu.

„Niko više ne može da kaže da nema spremnosti Srbije da ispuni obaveze prema Hagu, ali mnogima u međunarodnoj zajednici kao da je žao zbog toga što ne mogu stalnu pretnju da koriste kao sredstvo pritiska na Srbiju”, rekao je Ljajić u intervjuu Televiziji B92.

Ljajić je negirao da ima bilo kakve tajnovitosti oko Karadžićevog hapšenja, navodeći da su ga uhapsili pripadnici Bezbednosno-informativne agencije.

Povodom nedoumica oko torbe koja je pronađena na Batajničkom putu, a za koju se pretpostavlja da je pripadala Radovanu Karadžiću, Ljajić je rekao da je njegova kancelarija tim povodom saopštila ono što je dobijeno kao zvanična informacija od nadležnih državnih organa.

„Još uvek se vrše analize i za par dana znaćemo koliko je ljudi dolazilo u kontakt sa torbom i reći nešto konkrentije o celom slučaju”, kazao je Ljajić.

On je istovremeno odbacio pisanje pojedinih medija da je Vojno-bezbednosna agencija vodila bilo kakve pregovore sa bivšim generalom Vojske Republike Srpske i haškim optuženikom koji je u bekstvu Ratkom Mladićem o dobrovoljnoj predaji.

„Apsolutno nije bilo pomena o pregovorima niti je bilo prilike za bilo koje razgovore sa Mladićem,” istakao je Ljajić, napominjući i da niko ne može da kaže da li su Mladić i (haški begunac Goran) Hadžić u Srbiji sve dok ne budu locirani.

Ljajić je skrenuo pažnju i na licemerje dela međunarodne zajednice kada je odnos Srbije prema Tribunalu u pitanju, ilustrujući to zahtevom članica Evropske unije da im glavni haški tužilac Serž Bramerc dostavi poseban izveštaj.

„Kao da zvaničnici u Briselu nisu videli i čuli da je Karadžić izručen, pa sada Bramerc to treba da im napiše”, istakao je Ljajić napominjući da Bramerc nema obavezu da izveštaj podnosi EU, već jedino Savetu bezbednosti.

Ljajić je podsetio da je Bramerc posle hapšenja Karadžića jasno rekao da je to bila prekretnica i da je Srbija napravila odlučujući korak u saradnji sa Tribunalom.

Tanjug 20.08.2008

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM