Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - avgust 2008.

 

 

Bojan Pajtić: U Vojvodini nema separatizma

BEOGRAD, 25. avgusta (Tanjug) - Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić izjavio je danas da u Vojvodini nema, niti je ikada bilo separatizma.

"DS ima apsolutnu većinu u Skupštini Vojvodine, tako da čak i ako bi bilo nekih tendencije koje bi osporile celovitost Srbije, one ne bi imale šansu", rekao je Pajtić "Večernjim novostima".

Upitan o o mogućnosti preimenovanja Izvršnog veća u vladu i da li je to uvođenje države u državi, Pajtić je odgovorio da se takva pitanja postavljaju samo u Srbiji.

Sve evropske zemlje sastoje se od regiona i po pravilu skupštine tih regija biraju izvršne organe koji se nazivaju pokrajinskom vladom, rekao je Pajtić.

On je dodao da je termin izvršno veće iz komunističkog perioda i "zvuči isto toliko moderno kao kada bi smo pokrajinsku vladu nazvali praviteljstvujuščim sovjetom".

"Kao što gradska vlada proizilazi iz Skupštine grada Beograda, tako svuda na svetu pokrajinske vlade bivaju izabrane u pokrajinskim skupštinama", rekao je Pajtić.

On je istakao da "ovde neke stranke pokušavaju da stvore veštačku tenziju i novu političku krizu, tako što vređaju Vojvođane optužujući ih za separatizam kojeg u Vojvodini nema".

"U Ustavu piše da Skupština mora da donese novi statut i očekujem da će parlament ispuniti tu obavezu u toku jeseni. Ali, niko ne može dobiti podršku za predlog statuta koji bi bio suprotan Ustavu Srbije, a napominjem da statut Vojvodine počinje da važi tek kada ga potvrdi Skupština Srbije", kazao je Pajtić.

"DS ne samo da neće pristati na formiranje etničkih autonomija, već o tome nećemo ni da razgovaramo", naglasio je on.

Pajtić je ocenio da je najveći uspeh nove vlade postignut konsenzus o evropskoj budućnosti Srbije.

Na pitanje koja je gornja granica pomirenja DS sa SPS-om i šta ako cena toga bude, recimo, povratak Mire Marković u zemlji, Pajtić je odgovorio da do sada nije čuo za takve zahteve socijalista i da sporazum sa SPS-om u čijem stvaranju ne učestvuje, ne može da se zasniva na prošlosti, kada su bili ljuti protivnici.

"Njime mora da se potvrdi, jednom za svagda, da je nacionalni interes preči o ličnog ili partijskog", dodao je on.

Na pitanje o saradnji DS sa DSS-om, odgovorio je da su "oni (DSS) praktično promenili svoju politiku i svrstali se u red antievropskih stranaka".

"Ako bi DSS za nekoliko godina promenio svoju politiku i dokazao da se vraća na put koji je bio zacrtan u programskim ciljevima prethodne vlade, takva saradnja ne bi bila isključena", kazao je Pajtić.

Pajtić je rekao da je sam platio put i sve troškove puta u Peking , gde su održane Olimpijske igre.

 

 

 
 
Copyright by NSPM