Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - jul 2008.

 

ponedeljak, 21. jul 2008

Skupština Srbije ponovo za dve nedelje

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović prekinula je rad parlamenta na dve nedelje, jer rasprava o tri ključna dokumenta, SSP-u, energetskom sporazumu sa Rusijom i rezoluciji o Kosovu i Metohiji, ni posle četiri dana zasedanja nije počela zbog reklamiranja povrede poslovnika.

Umesto da U Skupštini Srbije konačno počne objedinjena rasprava o ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i Prelaznog sporazuma o trgovini i trgovinskim pitanjima sa EU, poslanici opozicije su od početka sednice, prošle srede, reklamirali povredu poslanika.

Tokom današnjeg dela sednice, koja je trajala svega 30 minuta, opozicija je kritikovala jučerašnju najavu ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića da će ambasadori, koji su posle priznanja jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova pozvani na konsultacije u Srbiju, biti vraćeni u zemlje članice EU.

Zbog toga je predsednica Skupštine prekinula rad parlamenta i nastavak sednice na kojoj bi trebalo da se razmatraju SSP i rezolucija o Kosovu i Metohiji zakazala za dve nedelje.

Đukić-Dejanović: Poslanici da se odmore

Predsednica Skupštine Srbije rekla je da nije postojao dogovor o prekidu današnje sednice parlamenta, već je to bila njena procena.

"Očigledno bi ovakva atmosfera potrajala", rekla je Đukić Dejanović i dodala da građani ne moraju da gledaju kako se ugrožava dostojanstvo parlamenta.

"Atmosfera prethodnih dana, u vezi sa Skupštinom grada Beograda, prenosi se i na Skupštinu Srbije. Ocenila sam da je potrebno da se poslanici malo odmore, da razmisle o tome koliko je za građane i Srbiju značajan dnevni red sednice i da možda posle pauze od dve nedelje dođu da korektno radimo", rekla je predsednica parlamenta.

Đukić-Dejanović je ukazala da skupštinski dan košta četiri miliona dinara i da je već potrošeno 16 miliona a to je, kaže, mnogo za Srbiju.

"Mislim da će odgovornost pred građanima ipak biti osnovni vodič za ponašanje svih parlamentaraca za dve nedelje i da će se dotle sasvim izvesno znati kako je rešen Beograd ", kazala je Đukić-Dejanović.

Aligrudić: Nije mi jasno šta znači prekid sednice

Šef poslanike grupe DSS-a Miloš Aligrudić rekao je da mu nije jasno šta je predsednica parlamenta htela da kaže ili postigne prekidom sednice Skupštine Srbije.

"Da li je to znak da je pala Vlada, da postoje ozbiljni problemi u koaliciji, da je neophodno više nedelja konsultacija da bi se opasuljili i nastavili sa radom moraćete njih da pitate", rekao je Aligrudić.

Nikolić: Prekid sednice necivilizacijski čin

Šef poslaničke grupe SRS-a u Skupštini Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da je prekid sednice iznenađenje za mnoge poslanike i naveo da pretpostavlja da je "to urađeno" u vrhu SPS-a i DS-a.

"Ovo je necivilizacijski postupak Slavice Đukić-Dejanović, mi zaista nismo njeni pacijenti pa da može da izriče šta god hoće i kad god hoće", kazao je Nikolić i dodao da sednica sigurno neće biti nastavljena u avgustu jer je to dogovor šefova poslaničkih grupa koji Đukić-Dejanović ne može sama da izmeni.

Nikolić je rekao da će ukoliko sednica bude zakazana avgustu opet biti opstrukcije rada parlamenta.

Šef poslaničke grupe SRS-a rekao je da je razlog za prekid sednice čekanje raspleta događaja oko Beograda, jer "onima koji ne žele da pokažu svoja osećanja ne odgovara govor za skupštinskom govornicom o tome kako je razbijena koalicija u Beogradu".

Kao drugi razlog on je naveo to što u SPS-u postoje oni koji shvataju da je "ovo već otišlo predaleko i da vraćanje ambasadora u države koje su priznale nezavisnost Kosova znači potpuno odustajanje od politike koja još valjda oličava SPS i njeno potpuno utapanje u drugačiju ideologiju".

"Mislim da SPS-u treba vremena da to prebole ili para ili dovoljno vlasti, videćemo šta, ali ja očkujem da to prebole i obrazlože nekom pričom kako to ipak ne znači priznanje nezavisnosti Kosova", kazao je Nikolić i dodao da ambasadori ne bi trebalo da budu vraćeni jer ne vidi šta je Srbija to izgubila time što oni nisu bili u zemljama iz kojih su povučeni.

Nikolić je rekao da treba pitati DS i DSS gde im je akcioni plan na osnovu kog su i povukli ambasadore i dodao da je DS pre nekoliko meseci bio za povlačenje ambasadora, a da su sad za to da se oni vrate i da to predstavlja politiku koju DS ima prema nacionalnim interesima.

Đelić: Loš dan za Srbiju

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić ocenio je da su radikali i narodnjaci krenuli u rušenje institucija i da je prekidanje sednice parlamenta loš dan za Srbiju.

Đelić je rekao da je danas jedan tužan dan za Srbiju, jer će ratifikacija Sporazuma sa EU sačekati i dodao da parlamentarna većina pokušava da očuva dignitet Skupštine, tako što će rešiti ono što je koči, kako bi kasnije mogla da krene u ratifikaciju za državu važnih sporazuma.

Poteškoće u radu parlamenta traju od srede, kada je sednica počela, a jedino što su poslanici uspeli da izglasaju, i to u petak, bila je izmena redosleda tačaka dnevnog reda.

Početak sednice u petak odlagan je čak tri puta, da bi na kraju ona bila prekinuta, a nastavak zakazan za danas.

Na konsultacijama predsednika parlamenta Slavice Đukić-Dejanović, šefova poslaničkih grupa i premijera Mirka Cvetkovića prošle sedmice dogovoreno je da se usaglasi jedan predlog rezolucije o Kosovu i Metohiji i da to bude poslednja tačka dnevnog reda vanrednog zasedanja skupštine.

Parlamentu su, pored vladinog predloga rezolucije o kontinuitetu državne politike u odnosu na Kosovo i Metohiju, dostavljeni i predlog odluke Skupštine Srbije o zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka Republike Srbije, koju su podneli radikali i narodnjaci.

I poslanička grupa LDP dostavila je predlog rezolucije Skupštine Srbije o elementima državne politike prema Kosovu i Metohiji.

Poslanici će se izjašnjavati i o sporazumu između Srbije i Rusije o saradnji u oblasti naftne i gasne privrede kao i setu zakona kojima se regulišu kreditni aranžmani sa međunarodnim finansijskim institucijama.

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM