Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - avgust 2008.

 

 

GORAN SVILANOVIĆ: KOMPLIKOVANI ODNOSI SRBIJE SA EU

BEOGRAD, 13. avgusta (Tanjug) - Bivši šef jugoslovenske diplomatije Goran Svilanović ocenio je danas da su odnosi Srbije sa Evropskom unijom komplikovani zbog nerešenog pitanja Kosova.

Svilanović smatra da su odnosi Srbije sa EU "dosta komplikovani i ne tako idealni kao što može da nam se čini" i da o velikoj temi Kosova nema ni minimuma saglasnosti, "ne o tome šta je, nego kako i kuda dalje".

On je Televiziji B92 rekao da bi za Srbiju bilo važno da se realizuje za danas najavljena, pa odložena poseta i razgovori evropskog komesara za proširenje Olija Rena i francuskog šefa diplomatije Bernara Kušnera sa srpskim zvaničnicima.

Na pitanje da li bi poseta Kušnera značila da će među temama biti inicijativa Srbije pred Generalnom skupštinom UN da se Međunarodni sud pravde izjasni o nezavisnosti Kosova, Svilanović je odgovorio da je to jedina tema o kojoj u ovom trenutku "ne sme biti zvaničnih razgovora", što ne znači da na marginama susreta neće biti reči i o tome.

Upitan koliko stav Srbije da traži od Međunarodnog suda pravde mišljenje o proglašenju nezavisnosti Kosova može da utiče na odluku o početku pregovora o članstvu Srbije u EU, Svilanović je odgovorio da "pokušavamo da pravnim prikažemo pitanje koje nije pravno, nego isključivo političko".

Ističući da je proglašenje nezavisnosti Kosova protivno međunarodnom pravu, Svilanović je upitao "šta da radimo tog trenutka" i da "nije tema da li imamo pravo da podnesemo tužbu - imamo pravo da podnesemo tužbu".

"Za mene čak nije ni tema tako velika šta je odgovor na tužbu, ja sam potpuno uveren da je to protivpravno, ali šta radim sa time kad mi to sud traži, šta radim tog trenutka. Da li zaista verujete da od tog trenutka neke zemlje menjaju svoj stav i ukidaju sopstvenu odluku o priznanju i vraćaju Kosovo pod suverenitet Srbije. Ne", rekao je Svilanović.

"Ja ne mogu da zamislim da evropski zvaničnik kaže ministru Jeremiću 'nemate pravo da podnesete tužbu'. Kako može da kaže da nema pravo da podnese tužbu", dodao je Svilanović.

EU je morala u ovih godinu dana da se angažuje, a oni to nisu uradili, rekao je Svilanović.

Svilanović je ocenio da je potrebno da EU oda priznanje za odlučne korake koje su Vlada Srbije i predsednik Srbije Boris Tadić učinili poslednjih nekoliko sedmica u pogledu hapšenja Radovana Karadžića i o spremnosti koju je Srbija pokazala da u punoj meri sarađuje sa Haškim tribunalom i da dovrši tu saradnju.

Bivši šef diplomatije očekuje i dogovor o formulaciji koju će ministri EU usvojiti 15. septembra na sastanku koja bi trebalo da omogući stupanje na snagu prelaznog sporazuma, koji je deo Sporazuma o pridruživanju i stabilizaciji.

On je istakao da bi bilo važno da Srbija dobije ohrabrenje da će izostati bilo kakvi politički uslovi i da će samo biti prepušteno domaćoj vladi i parlamentu da usvoje potrebne zakone i da konačno tokom naredne godine šengenske vize budu ukinute.

"Srbija očekuje status kandidata i početak pregovora (o članstvu u EU) i vreme je da EU ubrza odlučivanje u odnosu na Srbiju i u odnosu na sve druge zemlje u regionu", smatra Svilanović.

 

 

 
 
Copyright by NSPM