Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - septembar 2008.

 

 

Tadić pozvao članice UN da podrže reozluciju Srbije

Predsednik Srbije Boris Tadić obratio se danas Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, u okviru nastojanja da obezbedi što širu podršku za inicijativu Beograda da se od Međunarodnog suda pravde u Hagu zatraži mišljenje o legalnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije.

Tadić je tokom obraćanja učesnicima 63. zasedanja zatražio od Generalne skupštine UN da podrži rezoluciju i istakao da je Srbija uverena da će odgovor Međunarodnog suda pravde sprečiti da kriza nastala jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosova posluži kao presedan u bilo kom delu sveta gde postoje secesionističke težnje.

"Verujemo da će savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde pružiti politički neutralno, a pravno autoritativno, uputstvo mnogim zemljama koje još razmišljaju kako da se, u skladu sa međunarodnim pravom, postave prema jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova", rekao je Tadić.

Prema njegovim rečima, podrška rezoluciji Srbije predstavljala bi reafirmaciju prava svake države članice UN da nadležnom sudu postavi elementarno pitanje o nečemu što smatra suštinski važnim."Glas protiv zapravo je glas kojim bi se onemogućilo pravo bilo koje zemlje da sada ili u budućnosti zatraži pravnu zaštitu kroz sistem UN. Glas protiv značio bi prihvatanje da se ništa ne može učiniti kada secesionisti u nekom delu sveta proglase svoj slučaj jedinstvenim i zatraže da budu tretirani mimo univerzalnog okvira međunarodnog prava", upozorio je Tadić. Takav pristup bi, prema njegovim rečima, mogao da dovede do urušavanja sistema UN kakav danas svet poznaje.

Predsednik Tadić je, obraćajući se predstavnicima zemalja članica UN, Kosovo i Metohiju opisao kao teritoriju koja za srpski narod predstavlja suštinu njegovog identiteta."Kosovo je, između ostalog, esencijalna veza između naše ponosne nacionalne prošlosti i naše izvesne evropske budućnosti. To je ono što danas povezuje tradiciju Srbije sa njenom budućnošću", rekao je Tadić.

Kako je podsetio, albanski lideri sa Kosova su se na jednostrani pokušaj secesije odlučili 17. februara 2008. godine, nakon što je deo međunarodne zajednice uspostavio veštačke rokove za završetak pregovora o budućem statusu pokrajine, a Albancima obećao da će u slučaju neuspeha pregovora nezavisnost biti nametnuta.
"U takvim okolnostima, kompromisno rešenje nije bila realna opcija. Kakav je bio motiv za etničke Albance na Kosovu da iskreno pregovaraju sa Beogradom? Uz fiksirani rok trajanja pregovora i obećanje ispunjavanja njihovih maksimalističkih zahteva, bilo je dovoljno da se pretvaraju da učestvuju u procesu predodređenom na neuspeh i da čekaju svojih pet minuta", naglasio je Tadić.

Predsednik Srbije je dodao da jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova predstavlja pokušaj rasparčavanja jedne države članice UN protiv njene volje i bez saglasnosti Saveta bezbednosti, samo zato što je jedna njena etnička zajednica pretila nasiljem ako se njenim zahtevima ne izađe u susret. "Poznato je da širom sveta ima na desetine Kosova, a sva ona samo čekaju da secesija dobije legitimitet i da postane prihvatljiva norma. Zato moramo biti svesni da bi tako nešto dovelo do eskalacije postojećih sukoba, ponovnog rasplamsavanja zamrznutih konflikata, dok bi neki novi sukobi time mogli biti izazvani", upozorio je Tadić.

Srbija, prema njegovim rečima, odbacuje argument da je Kosovo "sui generis", odnosno jedinstveni slučaj, jer niko nema pravo da pravi izuzetke od međunarodnog prava. Predsednik Tadić je podsetio da je Srbija izabrala miran način odgovora na pretnju svom teritorijalnom integritetu, odnosno put borbe međunarodnim pravom.

 

 

 
 
Copyright by NSPM