Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - septembar 2008.

 

 

Boris Tadić: Pitanje Kosova s političkog prebaciti na pravni teren

BEOGRAD, 19. septembra (Tanjug) - Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da će na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija pokušati da obezbedi podršku u međunarodnoj zajednici za inicijativu Srbije da se kosovsko pitanje iz sfere politike prebaci na teren prava.

“Mi smo do sada imali podršku nekih zemalja stalnih članica Saveta bezbednosti i članica Generalne skupštine UN, ali očigledno je da nam je potrebna šira podrška. Zbog toga naša inicijativa za savetodavnim mišljenjem Međunarodnog suda pravde i rezolucija koju predlažemo na usvajanje 63. Generalnoj skupštini jeste izuzetno važna za dalji tok i dalji proces vezan za utvrđivanje budućeg statusa Kosova i Metohije”, rekao je predsednik Tadić pred odlazak na 63. zasedanje Generalne skupštine UN.

Predsednik Srbije je objasnio da bi bilo jako dobro da se pitanje Kosova i Metohije prebaci sa političkog na pravni teren, jer je najveća snaga Srbije - argumentacija u domenu međunarodnog prava.

“Na taj način bismo pronašli nove mogućnosti i nove kapacitete da otpočnemo pregovore, a sa druge strane stvaraju se i novi potencijali da pridobijemo i neke druge zemlje, koje danas nisu na našoj strani kada je u pitanju Kosovo i Metohija, da imaju fleksibilniji odnos, ako ne i najbolji mogući kada je u pitanju interes države Srbije”, rekao je predsednik Tadić.

On je, kako je saopštila Pres služba predsednika Republike, istakao da će u Njujorku sresti više od 30 šefova delegacija koji će nastupati na Generalnoj skupštini UN, da će sa njima razgovarati o našoj inicijativi, pokušavajući da ih pridobije kako bi glasali za nju na Generalnoj skupštini.

“I ekonomija će biti zastupljena u našim razgovorima, mogućnosti za investicije, otvaranje novih radnih mesta, ali će svakako ti razgovori biti i prilika da se govori o budućnosti EULEKS-a, koji po našem mišljenju, takođe treba da dobije legitimitet kroz odluku Saveta bezbednosti UN, ukazao je Tadić.

Prema njegovim rečima, delegaciju Srbije na zasedanju Generalne skupštine UN naredne sedmice čekaju "vrlo naporni dani, neprekidni bilateralni sastanci i borba za naše nacionalne, državne, ali i interese građana Srbije”.

Tadić je podsetio na činjenicu da je politika odbrane evropske budućnosti Srbije i njenog integriteta na Kosovu i Metohiji dobila podršku građana. On je dodao da tu činjenicu, da za politiku koju sprovodi i za koju se zalaže ima i podršku ogromne većine građana u Srbiji, uvek uzima u obzir kada zastupa stavove naše zemlje na međunarodnim forumima.
"Od te politike niti možemo, niti hoćemo da odstupimo", naglasio je šef države.
"Ta politika jeste i format za pregovore i razgovore sa međunarodnim poslenicima. S druge strane, daje nam punu legitimizaciju o tome kako voditi razgovore i u Savetu bezbednosti UN, na Generalnoj skupštini, u budućnosti”, zaključio je predsednik Tadić.

 

 

 
 
Copyright by NSPM