Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - septembar 2008.

 

 

Predlog Srbije na dnevnom redu Generalne skupštine UN

17. septembar 2008. | 01:37 -> 19:36 | Izvor: B92, FoNet, Beta, Blic, Tanjug

Beograd , Njujork, Priština -- U predlog dnevnog reda Generalne skupštine UN uvršćen je predlog Srbije da se raspravlja i o Kosovu.

Predloženom rezolucijom Srbije traži se mišljenje Međunarodnog suda pravde o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. Informaciju je Tanjugu potvrdio portparol predsednika Generalne skupštine, Enrike Jeves. Odluka je donetom konsenzusom u Generalnom komitetu, rekao je Jeves.

Srbija na ovogodišnjem zasedanju Generalne skupštine UN dolazi sa činjenicom da je Kosovo jednostrano proglasilo nezavisnot kao i da je tu nezavisnot priznalo 40-ak zemalja, među kojima su najznačajnije zemlje sveta.

Zato je Beograd pripremio rezoluciju po kojoj bi Međunarodni sud pravde trebalo da da svoje savetodavno mišljenje da li je potez Prištine o proglašenju nezavisnosti 17. februara bio u skladu sa međunarodnim pravom.

Glavna prepreka je na sledećoj stepenici - Generalnoj skupštini, gde uticajnim zemljama UN koje su priznale nezavisno Kosovo otvaranje tog pitanja pred Međunarodnim sudom pravde ne ide u prilog.

“To što traži Srbija je prosto jedno pitanje da li je jednsotrano proglašenje nezavisnsoti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom. Tome nije lako da se politički suprotstavi, ali je isto tako i prilično nelagodno za te zemlje jer bi sud zaista mogao da dođe do zaključka da to nije u skladu sa međunarodnim pravom", objašnjava Varadi.

"Politički interesi su ovde u pitanju, i radi se o zemljama koje imaju dosta krupne mogućnosti za lobiranje. Tu je naravno i situacija koja je iskrsla sa Južnom Osetijom i Abhazijom, nije lako proceniti u kom pravcu to ima uticaja ali se meni čini da to može da pojača našu poziciju”, kaže Varadi.

Ako bi sve išlo kako treba za Srbiju, i ocena se našla pred Međunarodnim sudom pravde, on nikakvom sudskom odlukom ne bi mogao da vrati Kosovo, ali bi došlo do značajnog preokreta u međunarodnom polažaju Srbije, kaže profesor Varadi.

“Međunarodni sud pravde može da kaže da je proglašenje nezavisnosti bilo suprotno međunarodnom pravu, da su recimo Norveška ili Belgija priznale Kosovo bez valjanih razloga, ali Kosovo nije deo ni Belgije ni Norveške prema tome sud ne može da obaveže neku zemlju da nam vrati Kosovo”, objašnjava Varadi.

“Ono što Međuanrodni sud može da učini ako bi do njega došlo smisleno savetodavno mišljenje je da se stvori jedna začajno različita politička situacija jer ne bi samo Srbija i još nekoliko zemalja tvrdilo da je ta odluka suprotna međunarodnom pravu nego to bi bila odluka najviše sudske instance sveta. Ako bi sud odbio ili dao savetodavno mišljenje koje Srbiji ne ide u prilog, tada bi nama preostalo vrlo malo koraka i teško bi Srbija bilo šta mogla da preduzme, možda eventualno tužbe koje ne bi imale drugačiji efekat od savetodavnog mišljenja”, kaže on.

Ministar Jeremić je u Njujorku priznao da je bilo pritisaka na Beograd da odustane od svoje incijative, Rasim Ljajić je najavio da će za predlog Beograda tražiti podršku muslimanskih zemalja okupljenih u Organizaciji islamske konferencije.

"Put ka EU nije ugrožen"

Potpredsednik Vlade Božidar Đelić izjavio je da put Srbije ka Evropi i inicijativa da se od Međunarodnog suda pravde u Hagu zatraži ocena legalnosti nezavisnosti Kosova, nisu povezani.

Đelić je za B92 rekao da će Srbija nastaviti da se bori za svoj teritorijalni integritet i da pitanje statusa Kosova treba da se reši u UN. On je naveo da zemlje Evropske unije nisu definisale zajedničku poziciju prema zahtevu Srbije, tako da će se u Njujorku odrediti svaka prema sopstvenim interesima.

Profesor Varadi smatra da bi u slučaju da Srbija odustane od svog zahteva, zemlje koje su priznale nezavisnot Kosova, bile bi oslobođene jedne velike potencijalne nelagode.

“To su zemlje koje su ponosne na to da imaju tradiciju na strani međunarodnog prava, sve imaju dosta argumenata za taj stav, ali bi bile u nezgodnoj poziciji da najviša sudska instance UN svojom presudi ili da savetodavno mišljenje da nisu postupile sa međunardonim pravo kada su tu nezavisnost prihvatile, ali im je isto tako teško da se suprotstave tome da se jedno takvo mišljenje traži. Za njih bi zato bilo daleko najkomotnije da Beograd povuče svoj zahtev”, kaže profesor Varadi.

Posle odluke Generalnog komiteta, Generalna skupština UN će u roku od nekoliko dana, na plenarnoj sednici razmatrati predlog dnevnog reda.

Ona najčešće usvaja predloženi dnevni red, ali može i da ne prihvati preporuke Generalnog komiteta o pojedinim tačkama.

Srbiji u takovom razvoju situacije predstoji borba za pridobijanje što većeg broja članica UN da glasaju za to da Međuanrodni sud pravde da mišljenje o nezavisnsoti Kosova.

Jeremić: Imamo razloga za optimizam

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić, koji se nalazi u Njujorku, rekao je za Blic da ima razloga za optimizam kada je reč o inicijativi Srbije, ali da može da bude izuzetno nepredvidivo ako se suoči sa "čvrstim i agresivnim blokom moćnih zemalja".

On, međutim, nije želeo da kaže o kojim zemljama je reč, ali je dodao da će Generalni komitet biti prvi test kada je reč o inicijativi Srbije u vezi sa Kosovom.

"Ako tu budemo uspešni, onda mogu da kažem da možemo da budemo još optimističniji za glasanje na plenumu. Jedini način da ne uspemo jeste da zemlje koje se protive ulože toliko energije u sprečavanje naše inicijative da svim zemljama sveta predstave to kao ultimativno pitanje", naveo je Jeremić.

On je dodao da je u proteklih nekoliko sedmica pojačan pritisak na "neopredeljene zemlje" da se o pitanju Kosova izjasne pre Generalne skupštine UN.

"Pritisak je bio ogroman, graničio se sa ucenama, ali mislim da smo na to dobro reagovali", rekao je Jeremić.

"Nadam se da će naši susedi, i ne samo oni, imati dovoljno sluha da sačekaju bar do glasanja, pa onda da vidimo", dodao je šef srpske diplomatije.

Odgovarajući na pitanje o pritisku na Crnu Goru i Makedoniju da priznaju Kosovo, Jeremić je ocenio da je "teška zabluda da će broj zemalja u regionu koje priznaju Kosovo uticati na zemlje u ostatku sveta".

Tači: Članice UN treba da blokiraju inicijativu Srbije

Predsednik Vlade Kosova Hašim Tači izjavio je da će se Kosovo u narednom periodu suočavati sa problemom priznavanja nezavisnosti i pozvao članice UN da blokiraju incijativu Srbije da Generalna skupština UN podrži zahtev da se Međunarodni sud pravde izjasni o nelegalnom proglašenju nezavisnosti pokarajine.

Krasnići: Imamo podršku

Predsednik kosovske skupštine Jakup Krasnići rekao je da je uveren da Međunarodni sud pravde neće doneti odluku koja se protivi volji naroda Kosova.

"Nama ne smeta rezolucija Srbije, niti njen zahtev za savetodavno mišljenje Suda pravde. Naprotiv, taj zahtev vidimo kao poslednji pokušaj Srbije da spreči priznavanje suverene i nezavisne države", rekao je Krasnići.

Prema njegovim rečima, sve što se na Kosovu dešavalo imalo je podršku međunarodne zajednice.

"Imaćemo teškoće u procesu priznavanja, međutim one nisu nepremostive. Kosovo će biti deo EU i NATO. Mi ćemo nastaviti da gradimo dobre odnose sa susedima. Nezavisnost Kosova je donela mir i regionalnu stabilnost", rekao je Tači.

On tvrdi da eventualno usvajanje predloga Srbije u UN neće imati pravne posledice za Kosovo, pošto i eventualna odluka Međunarodnog suda pravde nema obavezujući, već savetodavni karakter.

“Radi se o inicijativi Srbije koja nikoga ne treba da iznenadi, pošto se, kada je u pitanju Kosovo, od Srbije ne mogu očekivati dobre inicijative. Ceo svet zna da je lice Srbije, kada je u pitanju Kosovo genocid koji je izvršen", rekao je Tači.

On je izrazio uverenje da će predsednik Kosova Fatmir Sejdiu i ministar spoljnih poslova Skender Hiseni dostojanstveno predstaviti interese Kosova tokom zasedanja Generalne skupštine UN.

Francuska: Incijativa Srbije nije korisna

Ambasador Francuske u UN Žan-Moris Riper ocenio je danas da nije "veoma korisna" incijativa Srbije da Generalna skupština UN zatraži savetodavno mišljenje Međunardnog suda pravde o legalnosti nezavisnosti Kosova.

"Smatramo da u trenutku kada smo veoma privrženi ubrzanju procesa pridruživanja Srbije Evopskoj uniji, to stvara turbulencije koje nisu dobre za to (pridruživanje Srbije EU)", rekao je novinarima ambasador Francuske koja sada predsedava EU, objavljeno je na internet strani UN.

Navodeći da ne može da prejudicira da li će Generalni komitet UN staviti incijativu Beograda na dnevni red Generalne skupštine, Riper je rekao da se EU odvijaju konsultacije o incijativi i da evropski zvaničnici pokušavaju da usvoje jedinstven stav o inicijativi Beograda.

Riper je takođe naveo da EU razume probleme Srbije i njeno pravo da postavi bilo koje pitanje pred Generalnom skupštinom UN.

 

 

 
 
Copyright by NSPM