Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - avgust 2008.

 

 

Vuk Jeremić: Nećemo odustati od Međunarodnog suda pravde

Press, 06.08.2008.

"Srbija neće odustati od inicijative da na Generalnoj skupštini UN krajem septembra zatraži od Međunarodnog suda pravde ocenu da li je jednostrana nezavisnost Kosova i Metohije u skladu sa međunarodnim pravom. Za ovu inicijativu Srbije tražimo podršku svih zemalja, i zato nam je vrlo značajna podrška Egipta, koji je doneo odluku da ne prizna pasoše takozvane države Kosovo, niti njegovu jednostrano proglašenu nezavisnost", poručuje za Press šef srpske diplomatije Vuk Jeremić.

- Egipat neće priznati nezavisnost Kosova! Radiće sa nama zajedno u međunarodnoj areni, pogotovo u Islamskoj konferenciji, gde su mnoge zemlje pokušale da pitanje Kosova predstave kao versko i tražile podršku muslimanskih zemalja za nezavisnost. Međutim, uverio sam sagovornike u Egiptu da je pitanje Kosova čisto političko pitanje i etnički motivisan pokušaj secesije. Dokaz je da svi Albanci nisu muslimani i da je Srbija multietnička država u čijoj vladi su i dvojica muslimana. Odluku kako će glasati u UN o našoj inicijativi, Egipat će doneti posle konsultacija sa arapskim partnerima.

Dok vi tražite podršku za očuvanje Kosova i inicijativu Srbije u UN, ministri iz vaše vlade najavljuju da će, pod izvesnim uslovima, direktno sarađivati sa vladom Hašima Tačija.

- Nema govora o bilo kakvim direktnim razgovorima sa secesionističkim vlastima u Prištini, osim o budućem statusu naše južne pokrajine. Jednostrano proglašena nezavisnost Kosova učinjena je uz direktno kršenje Ustava Srbije, Rezolucije 1244 i međunarodnog prava. Mi radimo na suzbijanju posledica tog jednostranog čina i jedan od najvažnijih koraka jesu onaj na Generalnoj skupštini UN i naše inicijative Sudu pravde. Ukoliko budemo uspešni, onda možemo sagledati mogućnosti razgovora sa Prištinom i svim ostalim zemljama o rešenju problema Kosova, ali pod pokroviteljstvom UN, kao i do sada. Direktnih razgovora sa nelegalnim organima u Prištini, pod aktuelnim okolnostima, neće biti.

Hrvatska je pompezno proslavila akciju „Oluja" u kojoj je ubijeno blizu dve hiljade, a proterano 250.000 Srba. Kako to komentarišete?

- Kada 250.000 ljudi jedne nacionalnosti posle vojne akcije napusti svoje domove, naravno da je reč o etničkom čišćenju. To implikativno priznaje i Hrvatska, jer je Hagu izručila Ante Gotovinu da odgovara po optužnici za etničko čišćenje nad Srbima. Nadam se da će Hag osuditi Gotovinu i da će tada hrvatski politički vrh, ako ne pre toga, smoći snage da pogleda istini u oči i uputi istu poruku koju je Srbija imala snage da uputi Hrvatskoj.

Srbija i dalje trpi posledice hapšenja Radovana Karadžića, parlament je blokiran, a za njegovo izručenje od EU smo dobili smo pohvale i nikakvu podršku.

- Saradnja Vlade Srbije sa Hagom nije pitanje profiterstva, već poštovanja međunarodnog i domaćeg prava. Razumem emocije, revolt i sumnje građana kada je reč o Hagu. I mali je broj onih koji takve sumnje nemaju, naročito posle skandaloznih oslobađajućih presuda Haradinaju i Oriću. Ali to ne može da bude razlog da država ne funkcioniše. Pred nama je istorijski problem Kosova i zbog toga država ne sme da bude blokirana, jer izgubimo li korak u spoljnopolitičkoj borbi, teško ćemo to nadoknaditi.

 

 
 
Copyright by NSPM