Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - avgust 2008.

 

 

Zahtev za mišljenje međunarodnog suda pravde

Zahtev da se u dnevni red 63. zasedanja Generalne skupštine UN doda ” Zahtev za savetodavnim mišljenjem Međunarodnog suda pravde o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti bilo u saglasnosti sa međunarodnim pravom ”

 

MEMORANDUM – OBJAŠNjENjE

 

Privremene institucije samouprave na Kosovu, srpske pokrajine pod administrativnom upravom UN, na osnovu Rezolucije Saveta bezbednosti 1244 iz 1999. godine, jednostrano su proglasile nezavisnost 17. februara 2008.

Iako ogromna većina država članica UN nisu priznale nezavisnost Kosova taj čin je prouzrokovao kontroverze i podele u međunarodnoj zajednici. Republika Srbija kontinuirano se bori da se postigne sporazumno rešenje za kosovsko pitanje kroz pregovore u okviru UN.

Verujemo da je principijelan i razuman način za prevazilaženje potencijalno destabilizirajućih posledica jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, prebacivanje tog pitanja iz političke u pravnu sferu.

Osim smanjivanja diplomatskih tenzija koje su nastale posle tog proglašenja, takav pristup doprineo bi jačanju vladavine zakona u međunarodnim odnosima. Imajući to na umu Srbija smatra da Generalna skupština UN, na osnovu ovlašćenja i funkcija datih poveljom UN, posebno članovima 10, 13 i 96, ima ključnu ulogu u tom smislu.

Republika Srbija veruje da bi savetodavno mišljenje glavnog sudskog organa UN - Međunarodnog suda pravde, bilo posebno odgovarajuće u ovom konkretnom slučajuodređivanja da li je proglašenje nezavisnosti bilo u skladu s međunarodnim pravom. Međunarodna zajednica smatra da je nepristrasno savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde najautoritativnije tumačenje principa međunarodnog pravnog poretka.

Države članice dele veliku posvećenost zaštiti tih principa, ali neke od njih nisu sigurne koje argumente sadrže ti principi, u koje se mogu pouzdati u ovom konkretnom slučaju.

Mnoge države članice imale bi koristi od pravnih instrukcija koje bi sadržalo savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde. To bi im omogućilo zauzimanje temeljnijeg stava o tom pitanju.

Na kraju, savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde izneto na jedan uravnotežen način, bilo bi usmereno, dugoročno gledano, na smirivanje tenzija koje je stvorilo jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova, a tim bi se izbegao dalji negativan razvoj događaja u regionu i izvan njega, i olakšali napori ka izmirenju među svim uključenim stranama.

Obraćajući se za mišljenje Međunarodnom sudu pravde Generalna skupština bi osigurala da kosovsko pitanje postane simbol obnovljene odlučnosti koja bi vodila poštovanju vladavine zakona u međunarodnoj zajednici.

 

 

 
 
Copyright by NSPM