Home

Info

Pretplata

Kontakt

Prošli brojevi

Posebna izdanja

Debata

Hronika

Linkovi

NOVA SRPSKA POLITIČKA MISAO

 (nov. 2001 - mart 2002)

Hronika - ukratko (april 2002 - jul 2002)

(sept. 2002 - okt 2002)

(novembar 2002 >>)

hronika vesti (arhiva)

Period izmedju 15. jula i 7. septembra nismo bili u mogucnosti da pokrijemo.

15. jul

Medjusobna optuzivanja u "aferi Pavkovic" nastavljena su tvrdnjama Demokratske stranke Srbije da je bivsi nacelnik Generalstaba Vojske Jugoslavije ucestvovao u vise kriminalnih delatnosti. Savezni poslanik DSS stranke Ljubisa Jovasevic izneo je u ponedeljak sledece optuzbe na Pavkovicev racun: "'Afera Pavkovic' se sastoji od umesanosti u sumnjive poslove oko prometa cigareta, od zloupotreba 603. pozadinskog puka VJ i nekih nepravilnosti u radu koje su otkrivene, a zbog koje bi Pavkovic i oni koji su vodili istragu oko toga trebalo da odgovaraju. 'Afera Pavkovic' se sastoji od jedne kuce u Kotoru od 450m2 i o jednom stanu u Beogradu od 600m2, gde je kupoprodaja izvrsena 19. septembra 2000.". Jovasevic je rekao da je Pavkovic kriminalne aktivnosti poceo u saradnji sa svojim kumom Goranom Bajicem iz Banjaluke s kojim je preko cerke Kire Gligorova obezbedio dozvole za uvoz nafte u Srbiju. Pavkovic je takodje, prema Jovasevicevim recima, saradjivao i s naftnim lobijem iz Republike Srpske, "surcinskim klanom" i firmom "Interkom" preko koje je obezbedio enormne kolicine nepotrebne opreme za VMA. Kao glavne Pavkoviceve saradnike, Jovasevic je naveo Dragoslava Bokana, "surcinski klan", glavnog i odgovornog urednika lista "Svedok" i "kupljene generale". Do tih podataka Jovasevic je "dosao tokom rada u Anketnoj komisiji Savezne skupstine koja je trebalo da utvrdi cinjenice u vezi sa ubistvom bivseg jugoslovenskog ministra odbrane Pavla Bulatovica".

Smenjeni načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije Nebojša Pavković demantovao je optužbe Demokratske stranke Srbije, i naveo da su te optužbe izmišljene u Kabinetu jugoslovenskog predsednika Vojislava Koštunice.
Pavković je agenciji Beta kazao da mu je drago što je konačno neko javno izgovorio optužbe na njegov račun, jer će sada morati i "da ih dokaže".

Rasvetljavanje činjenica vezanih za aferu Pavković nastavlja se davanjem iskaza javnih ličnosti pomenutih u ovoj aferi, a koje je kroz pokretanje predkrivičnog postupka zatražilo Okružno javno tužilaštvo.
"U pitanju je procesno manjkav zahtev, ali ja sam predao pisanu izjavu kojom sam osporio sve tvrdnje da je Vojsci Jugoslavije naređen upad u Vladu Srbije", kaže Gradimir Nalić i dodaje da je u izjavi "naravno, decidno negirao sve i osporio sve što je ovih dana bilo u medijima i sve medijima date izjave, da je bilo ko naređivao upad u bilo koju zgradu, pa i u Biro Vlade Srbije."

 

Reakcije na smenu generala Pavkovica:

 

Na konferenciji za novinare u ponedeljak uvece (24. 06.) u Generalstabu Vojske Jugoslavije na Banjici, Pavkovic je rekao da je on "odbacio taj Ukaz, nisam potpisao i rekao sam da je takvo njegovo ponasanje u stvari njegov licni obracun sa mnom, zbog toga sam mu jos pre godinu dana poceo ukazivati da on, ljudi iz njegovog okruzenja, koji su neovlasceni da kontaktiraju i komanduju vojskom, kao i general Tomic, zloupotrebljavaju svoju duznost i mesaju se u ingerencije nacelnika Generalstaba i pokusavaju da komanduju vojskom", kaze Pavkovic.

Posle odluke Nebojse Pavkovica da ne prihvati ukaz o smeni, koji je doneo predsednik Jugoslavije Vojislav Kostunica, u utorak je odrzan prosireni Kolegijum Generalstaba VJ koji je sazvao Vojislav Kostunica. U saopstenju iz Vojnog kabineta navodi se da su staresine VJ izrazile "punu spremnost za efikasno izvrsenje svih postavljenih zadataka i dosledno i odlucno sprovodjenje svih odluka Vrhovnog saveta odbrane i predsednika SRJ".

Premijer Srbije Zoran Djindjic ocenio je da jugoslovenski predsednik Vojislav Kostunica nije trebalo da donese ukaz o smeni Pavkovica bez saglasnosti VSO i da ce »snositi odgovornost za posledice te odluke, a to je destabilizovanje ugleda drzave«.

Dragan Marsicanin, potpredsednik DSS i premijer vlade u senci ove partije, ostro je, u izjavi za TV B92, napao premijera Srbije Zorana Djindjica i branio jucerasnji Ukaz predsednika Kostunice: "Iza izjava gospodina Djindjica se u poslednje vreme ne krije nista sem gluposti. Dakle, on se osetio pozvanim da prokomentarise nesto za sta zaista nije pozvan, i bolje bi mu bilo da se bavi poslovima koji mu, ionako, ne idu od ruke."

Ministar inostranih poslova Goran Svilanovic izjavio je FoNetu da je dobro sto je pala odluka o smenjivanju nacelnika generalstaba Nebojse Pavkovica, dodavsi da bi bilo bolje da je bila doneta ranije.

Vojni analiticar Ljubodrag Stojadinovic, komentarisuci smenu generala Pavkovica, ukazuje da je doslo do kopernikanskog obrta i podseca da je deo DOS-a na celu sa Djindjicem trazio smenu Pavkovica, dok se Kostunica tome suprotstavljao i da sada Pavkovic svojim ponasanjem pokusava da, kako je rekao postane operetska varijanta srpskog Musarafa.

 

 

14. jul

Potpredsednik savezne Vlade i jedan od celnika G17 plus Miroljub Labus najavio je kandidaturu za predsednika Srbije. On je naglasio da tu odluku nece saopstiti pre formalnog raspisivanja predsednickih izbora. Labus je sinoc u Valjevu, gde je otvorio manifestaciju "Misicevi dani", ocenio da buduci predsednik Srbije treba da bude "prvi medju jednakima” i da treba da ima podrsku ne samo jedne, nego mnogo partija.


Republicki ministar unutrasnjh poslova Dusan Mihajlovic izjavio je da je dobio pismo od generalnog sekretara jugoslovenskog predsednika, u kom se trazi da policija odlozi informativne razgovore sa savetnicima Vojislava Kostunice do formiranja Anketne komisije koja ce ispitati sve navode o aferi Pavkovic.

12. jul

Okruzni javni tuzilac Rade Terzic potvrdio je u petak da je pokrenuo predkrivicne postupke u 3 slucaja. U prvom zahtevu, Tuzilastvo je od MUP Srbije zatrazilo da ispita sve okolnosti vezane za navodno prisluskivanje jugoslovenskog predsednika Vojislava Kostunice iz prostorija Biroa za komunikacije Vlade Srbije. U drugom zahtevu, Tuzilastvo od policije trazi da ispita da li je Vladi Srbije pretio upad pripadnika Vojske Jugoslavije. U trecem, koji se odnosi na tekst novinarke Natase Odalovic koji je objavljen u listu "Danas", MUP je dobio zadatak da utvrdi da li je tacno da je Aleksandar Tijanic, Kostunicin savetnik za medije, izjavio da zna ko narucuje ubistva po Srbiji i ako zna zasto to nije prijavio policiji

Posle odbijanja Veca gradjana saveznog parlamenta da formira anketnu komisiju, odnosno odbor koji bi ispitao navode u vezi sa "aferom Pavkovic", Poslanicka grupa DOS je istu inicijativu uputila Skupstini Srbije

Demokratska stranka Srbije, koja je zahtevala formiranje Anketnog odbora u Saveznoj skupstini, ne podrzava predlog da to ucini republicki parlament. Potpredsednik DSS i predsednik Vlade u senci Dragan Marsicanin kaze da je takva ideja "besmislena" i da je "u funkciji kampanje na politickoj sceni". Formiranje Anketnog odbora koji bi ispitao cinjenice u vezi sa "aferom Pavkovic", prema recima Marsicanina, u iskljucivoj je nadleznosti Savezne skupstine. "Treba podsetiti da Skupstina Srbije vise nije legitiman organ, ona nema legitimitet za donosenje bilo kakvih odluka, a ponajmanje odluka koje nisu u njenoj nadleznosti. Teme kojima treba da se bavi Anketni odbor, teme koje su navedene u predlozima i DSS i DOS za formiranje komisije u Saveznoj skupstini, su takve da apsolutno spadaju u nadleznosti savezne drzave i Savezne skupstine", rekao je Marsicanin.
Potpredsednik Socijalisticke narodne partije Crne Gore Zoran Zizic odbacio je u petak mogucnost da SNP promeni odluku o formiranju anketne komisije povodom "afere Pavkovic" i pozvao DOS i Demokratsku stranku Srbije da postignu dogovor o tom pitanju. "Mala je ili nikakva mogucnost da SNP promeni svoju odluku. Formiranje anketne komisije ne zavisi od SNP jer mi nismo ni bili protiv. Samo trazimo da se DOS i DSS dogovore", rekao je Zizic. On je rekao da SNP "ne zeli da se svrstava ni na jednu stranu" i da ce podrzati formiranje komisije ako se tako dogovore DOS i DSS.

 

Nekadasnji nacelnik Uprave bezbednosti Vojske Jugoslavije Aleksandar Vasiljevic potvrdio je u petak da je prisustvovao sastanku na kom su savetnici jugoslovenskog predsednika Vojislava Kostunice trazili od Vojske upad u Biro za komunikacije Vlade Srbije. "Bio sam prisutan na tom sastanku u Upravi bezbednosti i u celini mogu da potvrdim sve ono sto su ostali generali govorili o tom dogadjaju", rekao je Vasiljevic.

11. jul

Vece gradjana jugoslovenske skupstine nije usvojilo predlog za formiranje Anketne komisije koja treba da ispita sve okolnosti nastale posle penzionisanja nacelnika Nebojse Pavkovica. Za predlog DOS-a glasalo je 43 poslanika, sto je bilo nedovoljno za izglasavanje odluke o formiranju Anketne komisije.
Povodom ovakvog ishoda glasanja, pojedini lideri DOS-a najavili su mogucnost raskidanja koalicije na saveznom nivou. Poslanik DOS-a i jugoslovenski ministar policije Zoran Zivkovic izjavio je novinarima da je glasanje pokazalo ko je za to da se “sve tajne stvari u drzavi otvore”. "Imali smo vrlo jednostavan predlog da se formira anketna komisija koja ce da utvrdi da li je bilo naredbe da se izvrsi prepad u Biro za komunikacije vlade Srbije, da li je zloupotrbljena vojna bezbednost, da li je prisluskivan predsednik Jugoslavije, da li se odaju drzavne i vojne tajne, da li se odaju stenogrami sa tajnih drzavnih sastanaka… Videli ste, svi su rekli da zele takvu komisiju, da treba to da se uradi, ali su na glasanju bili protiv. Apsolutno ne stoji ni jedna proceduralna primedba koju su rekli", rekao je Zivkovic.

Sef poslanickog kluba DSS-a Zoran Sami ocenio je u izjavi novinarima da je sednicu opterecivala cinjenica da ona zapravo nije trebalo da bude ni odrzana, jer je, kako je rekao, zahtev ostatka DOS-a bio da se formira komisija na nivou cele savezne skupstine, sto znaci da su neophodne sednice oba veca.

U dvosatnoj raspravi, predstavnici svih parlamentarnih stranaka deklarativno su se izjasnili za formiranje Anketne komisije i utvrdjivanje pune istine, ali je kljucni spor izbio oko toga sta bi zapravo komisija trebalo da ispita i koji bi bio njen okvir rada. DSS je trazila da komisija raspravlja iskljucivo o navodima jugoslovenskog predsednika o prisluskivanju njegovog kabineta, dok je DOS trazio da se nacelno raspravlja kako o zahtevima DSS, tako i o zloupotrebi vojske i o navodnom planiranju upada u Biro za komunikacije Vlade Srbije.

Savezni ustavni sud jednoglasno je odlucio da odbaci inicijativu za ocenu ustavnosti ukaza predsednika Jugoslavije Vojislava Kostunice o smenjivanju nacelnika Generalstaba Vojske Jugoslavije Nebojse Pavkovica, kao i Pavkovicevu ustavnu zalbu. Sudija izvestilac Veselin Lekic ocenio je da odluka ovog suda daje odgovor na ukaz predsednika Jugoslavije i zalbu Nebojse Pavkovica. "Pod jedan, da je ukaz predsednika SRJ pojedinacan akt i da kao takav nije podoban za ocenu ustavnosti i zakonitosti buduci da je sud nadlezan samo za ocenu ustavnosti i zakonitosti opstih akata. I drugo pitanje, koje je takodje sustina ovog predmeta jeste u tome da ustavna zalba gospodina Nebojse Pavkovica nije dopustena jer ne ispunjava ustavom utvrdjene uslove za odlucivanje suda", rekao je LekicOn je, takodje, ocenio da ukazom predsednika SRJ nisu povredjena ustavna prava na ciju povredu je ukazao Nebojsa Pavkovic.
Momcilo Grubac je najavio da ce Savezni Ustavni sud sredinom iduce nedelje odlucivati o ustavnosti i zakonitosti odluke o oduzimanju mandata Demokratskoj stranci Srbije u republickom parlamentu. “Taj predmet obuhvata i mandate Socijaldemokratije Vuka Obradovica i o njima ce se odlucivati na sednici koja bi po nasim procenama trebalo da se odrzi sredinom sledece nedelje“, rekao je Grubac.

10. jul

Savezno ministarstvo unutrasnjih poslova saopstilo je u sredu da je u njegovoj "potpunoj nadleznosti" obezbedjenje, kontraobavestajna i kontradiverziona zastita predsednika SRJ, a da je Vojska Jugoslavije za obezbedjenje jugoslovenskog predsednika zaduzena samo u izuzetnim slucajevima.
Saopstenje je izdato povodom jucerasnjeg pisma predsednika SRJ Vojislava Kostunice pokretu "Otpor" u kojem je, izmedju ostalog, naveo da je pored republickog i saveznog MUP-a za razne vidove obezbedjenja predsednika SRJ zaduzena Vojska Jugoslavije.
Kabinet predsednika Jugoslavije negirao je stav Saveznog ministra unutrasnjih poslova da je u njegovoj "potpunoj nadleznosti" obezbedjenje, kontraobavestajna i kontradiverziona zastita predsednika SRJ. Povodom saopstenja SMUP-a, kabinet Vojislava Kostunice pozvao se na savezni Zakon o osnovama sistema drzavne bezbednosti prema kojem je Vojska Jugoslavije zaduzena za neke poslove na obezbedjenju sefa drzave.

 

4. jul

Sef Poslanicke grupe DOS u Skupstini Srbije Cedomir Jovanovic izjavio je da ce predsednicki izbori biti raspisani po zavrsetku narednog vanrednog zasedanja parlamenta kako bi bili odrzani prema zakonskoj proceduri, u septembru. "Mi zelimo da izbori budu odrzani u septembru, jer smatramo da ce to doprineti stabilizaciji politickih prilika u zemlji", rekao je Jovanovic.

3. jul

 Ministar policije Srbije Dusan Mihajlovic, posto je zatrazio skupstinsku raspravu o radu MUP, obelodanio je postojanje tajnog plana o ubistvu nekih ljudi iz vlasti, kao i kompromitaciji cele Vlade Srbije.

 

1. jul

Saveznom parlamentu u ponedeljak su podnete dve inicijative za formiranje posebnog tela koje bi ispitalo aferu Pavkovic. Predsednik Veca gradjana Dragoljub Micunovic izjavio je da ce poslanici o formiranju tog tela raspravljati na posebnoj sednici koja ce biti zakazana krajem ove ili pocetkom sledece nedelje. Inicijativu su podnele Demokratska stranka Srbije i DOS.

30. jun

Afera Pavkovic, koja vec nedelju dana potresa javnost, trebalo bi da dobije epilog u institucijama. Naime, poslanici DOS-a predlozice na sednici oba veca Saveznog parlamenta u ponedeljak, zakazivanje vanredne sednice, na kojoj bi se formirao Anketni odbor za utvrdjivanje istine u slucaju Pavkovic, najavio je za Radio B92 poslanik vladajuce koalicije Zoran Zivkovic, koji ocekuje da inicijativu DOS-a podrze sve ostale poslanicke grupe

 

29. jun

Biro za komunikacije Vlade Srbije uputio je pismo predsedniku Jugoslavije Vojislavu Kostunici u kojem se ukazuje da je u vreme kada je postojala navodna sumnja o prisluskivanju u Vladi predsednik imao "potpredsednika i ministra koji su imali legalno pravo da izvrse inspekciju bilo koje vladine prostorije, pogotovu Biroa koji je inace opsluzivao njih na isti nacin i istim aktivnostima kao i ostale clanove Vlade". "Ocigledno je da provera sumnji u rad Biroa nije bila cilj – vec izazivanje incidenta koji bi mogao postati povod za rusenje Vlade Srbije”, navodi se u saopstenju koji je biro dostavio medijima. Osnovni razlog ovog saopstenja je, kako se navodi, zastita zaposlenih u Internet odeljenju Biroa ciji su zivoti predsednikovim namerama bili ozbiljno ugrozeni.

28. jun

Predsednik Jugoslavije Vojislav Kostunica uputio je pismo celnim ljudima Vlade Srbije u kom je saopstio da nikada nije naredio upad u Biro za komunikacije Vlade Srbije, niti u bilo koju Vladinu instituciju. Kostunica u pismu, koje je dostavljeno premijeru Zoranu Djindjicu i potpredsednicima Vlade Dusanu Mihajlovicu, Nebojsi Covicu i Miodragu Isakovu, ipak tvrdi da je prisluskivanja "svakako bilo". Kao dokaz, jugoslovenski predsednik navodi da se preradjen stenogram njegovih razgovora s premijerom Djindjicem i Havijerom Solanom nasao u medijima. Kostunica detaljno opisuje dogadjaj kada je u zgradu u centru Beograda, na kojoj nije bilo sluzbene table, dopremljena oprema "nedvosmislene prirode". "Radilo se o izvlacenju cetvorozilnih racunskih kablova i povezivanju s TK centrom PTT, tipa 'Alkatel'. Veza koja se na taj nacin dobija omogucava prisluskivanje razgovora u telefonskom saobracaju. Radove su obezbedjivali pripadnici MUP i zbog toga je od Vojske Jugoslavije zatrazeno da proveri o cemu se radi. Utvrdjeno je da se u zgradi nalaze prostorije Ministarstva za energetiku Vlade Srbije", navodi se, izmedju ostalog, u pismu. Slucaj, kaze Kostunica, "zbog napete situacije u zemlji, nije dalje ispitivan". Jugoslovenski predsednik zavrsava pismo ocenom da ce Anketni odbor saveznog parlamenta imati cime da se pozabavi.

 

Bivsi nacelnik Uprave za moral Vojske Jugoslavije, general-potpukovnik Milen Simic, potvrdio je u petak da je iz Kabineta jugoslovenskog predsednika Vojislava Kostunice od oficira Vojske trazeno da organizuju upad u Biro za informisanje Vlade Srbije.

Simic smenjen je sa funkcije u julu prosle godine, a penzionisan u aprilu ove. Prema njegovim recima, jedan od razloga za njegovo smenjivanje bio je upravo to sto se suprotstavio zahtevu kabineta predsednika Kostunice.

27. jun

Bivsi nacelnik Uprave bezbednosti Vojske Jugoslavije, general Milan Djakovic, potvrdio je da je iz kabineta jugoslovenskog predsednika Vojislava Kostunice od njega zahtevano da organizuje upad u Biro za informisanje Vlade Srbije.

Lideri DOS zatrazili su u cetvrtak uvece da se utvrdi istina o navodima o umesanosti kabineta predsednika SRJ u planiranju vojnih akcija protiv Vlade Srbije.

 

26. jun

Predsednik Jugoslavije Vojislav Kostunica ocenio je da je njegova odluka da ukazom sa mesta nacelnika Generalstaba Vojske Jugoslavije ukloni generala Nebojsu Pavkovica pravno utemeljena, zasnovana na Ustavu i zakonu. “Koristio sam ovlascenja koja kao predsednik drzave imam”, naglasio je Kostunuca na redovnoj konferenciji za novinare u Palati Federacije. Ustvrdivsi da je primopredaja duznosti izmedju Pavkovica i Krge izvrsena, Kostunica je naglasio da je Pavkovic prvi srpski general koji je polemisao s pretpostavljenim i okarakterisao ga kao “odlicnog generala, rdjavog politicara i loseg vojnika”.

 

25. jun

Bivsi nacelnik Generalstaba Vojske Jugoslavije Nebojsa Pavkovic predlozio je predsedniku Veca gradjana jugoslovenskog parlamenta Dragoljubu Micunovicu da jugoslovenski parlament "hitno, ali privremeno", preuzme komandovanje Vojskom, pisu "Vecernje novosti" pozivajuci se na nezvanicne izvore. 

 

24.. jun

Na sastanku sa Kolegijumom Generalštaba Vojske Jugoslavije, predsednik Jugoslavije Vojislav Koštunica danas je doneo Ukaz o smeni Načelnika Generalštaba Nebojše Pavkovića i postavljenju na njegovo mesto generala Branka Krge.

Ukaz o penzionisanju Nebojse Pavkovica, predsednik Kostunica je doneo nakon sto su na sednici Vrhovnog saveta odbrane, predsednici Srbije i Crne Gore Milutinovic i Djukanovic, zahtevali da sa Pavkovicem odu jos neki generali, na celu sa nacelnikom Uprave Bezbednosti Acom Tomicem. Kostunica je odbacio ovaj zahtev i odlucio da Pavkovica smeni svojim Ukazom

"Vojska Jugoslavije je u protekloj deceniji pregrmela ogromne teškoće i iskušenja i ne samo da je uspela da se očuva kao institucija, nego je i smogla snage da krene u suštinsku transformaciju. Kolike god bile zasluge Pavkovića u vreme agresije 1999. godine, a te zasluge su svakako nesporne, sada su i vojsci državi potrebna druga i drugačija umeća", rekao je Koštunica.
U prvom raagovanju na odluku Koštunice, Pavković je izjavio da je Koštunica "samoinicijativno, na nezakonit način doneo takvu odluku".
"Ja sam tu odluku naravno odbacio. Mislim da je to lična osveta Koštunice. On je odlučio da mi sutra prestane služba kao da sam najveći dripac u ovoj državi. Naravno ja sam to odbio i neću da izvršim to naređenje. Tražim zaštitu najviših državnih institucija", rekao je Pavković.

Prema Pavkovicevim recima, kulminacija sporova s jugoslovenskim predsednikom nastala je u vreme "afere Perisic", dok su prva neslaganja s Kostunicom i njegovim savetnicima izbila proslog juna. "Prvi ozbiljniji sukob bio je 7. juna prosle godine, kada me u 1:00 poziva predsednik Kostunica da dodjem u kabinet. Dosao sam i tamo zatekao generala Acu Tomica, koji je tada bio treci covek u Upravi, i koji je bez znanja nacelnika Uprave, generala Djakovica, i mog znanja, bio u kabinetu predsednika. On je bio pod uticajem alkohola, vidno. Zatim Nalic, savetnik, Ljilja Nedeljkovic, nacelnik kabineta, i sve troje su konzumirali alkohol. I naravno, predsednik. Osnovni razlog je bio da mi Nalic, s Ljiljom Nedeljkovic, izda zadatak da specijalne jedinice VJ izvrse prepad na Biro za informacije Vlade Srbije, sa osnovnom porukom da se tu nalazi centar za prisluskivanje, da se odatle slusaju predsednik i VJ, da je zbog toga ugrozena bezbednost drzave i da mi to moramo da uradimo", rekao je Pavkovic. Upitan zasto do sada nije u javnost izasao s tim podacima, Pavkovic je odgovorio da "javnost ne mora bas o svemu da bude obavestena, ali da su takve stvari pocele da se gomilaju".
Savetnik jugoslovenskog predsednika Gradimir Nalić kategorički je večeras odbacio optužbe smenjenog načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Nebojše Pavkovića prema kojima mu je Nalić naredjivao da izvrši prepad na zgradu Vlade Srbije. "To su apsolutne neistine...To su budalaštine", rekao je Nalić agenciji Beta

 

Premijer Srbije Zoran Đinđić rekao je večeras da jugoslovenski predsednik Vojislav Koštunica nije trebalo da donese ukaz o smeni načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Nebojše Pavkovića bez saglasnosti Vrhovnog saveta odbrane i da će “snositi odgovornost za posledice” te odluke, a to je destabilizovanje ugleda države.

15. jun

Vlada u senci za razliku od one u mraku bice zaista samostalna i stvarno reformska. Odgovornost ove vlade je velika jer je usmerena prvenstveno prema gradjanima. Kriticki odnos temeljicemo na argumentima i cinjenicama uz obavezu da resenja koja nudimo budu bolja od onih koja kritikujemo. Kurta i Murta nisu jedini jahaci vlasti u Srbiji - istakao je Marsicanin.

Potpredsednik Savezne vlade Miroljub Labus je clan DS i moguci je kandidat za predsednicke izbore. To je potpuno jasan i razumljiv pristup DS“, rekao je Boris Tadic. On je dodao da DOS još nije odlucio da li ce na predsednickim izborima imati jednog ili više kandidata, ali je ocenio da bi bilo dobro da koalicija istakne jednog kandidata.

Sadašnji republicki Ustav daje veci akcenat funkciji predsednika Srbije nego Vlade i u tome ne vidim veliki problem - rekao je Đindic.

- Nije realno ocekivati da se konstituise zajednicka drzava i donese novi ustav do kraja godine. Stoga su predsednicki izbori neophodni. Vlada Srbije se jasno opredelila u pogledu zajednicke drzave sa Crnom Gorom. Sto se nas tice, to pitanje bi moglo da se resi za 24 sata, ali ne mozemo da budemo odgovorni za druge nivoe vlasti u nasoj zemlji - rekao je Djindjic.

13. jun

Premijer Zoran Djindjic najavio je predsednicke izbore u Srbiji za pocetak oktobra.

12. jun

Potpredsednik Demokratske stranke Srbije (DSS) Dragan Maršicanin izjavio je u Nišu da Narodna skupština Srbije od veceras ne postoji, nakon odluke Administrativnog odbora o oduzimanju 21 mandata toj stranci.

"Mi to postepeno uvodimo i tu ne vidim neku politicku dimenziju. To je stvar moralne, a ne stranacke prirode", dodao je Đindic, napomenuvši da se oduzimanje mandata ne odnosi samo na poslanike DSS-a, vec na sve koji nisu ucestvovali u radu srpskog parlamenta.

Na pitanje novinara kako komentariše odluku o oduzimanju poslanickih mandata u Skupštini Srbije, Koštunica je odgovorio da je ta odluka protivpravna i da predstavlja "živo olicenje bezakonja".

Ni svi u DOS-u nisu baš za oduzimanje mandata DSS-u. Dragoljub Micunovic, predsednik Demokratskog centra, objasnio je da je glasao na sednici Predsedništva vladajuce koalicije protiv oduzimanja mandata DSS-u "zato što ce to još više dramatizovati politicku scenu".

Socijaldemokratija odluku "krnjeg Predsedništva DOS- a" o oduzimanju mandata narodnim poslanicima DSS vidi ne samo kao drasticno prekrajanje izborne volje gradana vec i kraj istinske parlamentarne demokratije u Srbiji.

10. jun

Predsednik Nove Srbije Velimir Ilic ocenio je prekjuce da je vlada u senci Demokratske stranke Srbije "smesna" i "jos jedna blamaza u svetu".

Posle svih svadja, sa vladom u senci smo se jos jednom tesko izblamirali u svetu, jer sada predsednik drzave ima vladu u senci, a premijer ima aktuelnu vladu, i ako njih dvojica ne mogu ni oko cega da se dogovore, ne znam ko ce da ulaze u takvu zemlju - rekao je Velimir Ilic.

Predsednik Nove Srbije, Velimir Ilic, optuzio je pojedine celnike G17 Plus da su "kriminalci", a tu nevladinu organizaciju nazvao "sektom". U izjavi za podgoricki list Dan, on je ponovio da ce se kandidovati za predsednika Srbije, "jer mora da smesti u zatvor neke ljude iz G17 Plus".

9. jun.

"Vlada Srbije je napravljena na osnovu dva merila. Jedno je politicka vecina DOS-a, a drugo merilo, sa kojim sam zadužen ja, jeste ekspertski deo vlade. U tom delu ne vidim nekoga iz vlade u senci koji bi bio dokazano bolji ekspert od onih koje ja imam", objasnio je Đindic.

Ako izuzmemo neke periferne partije koje se zalažu za samostalnu Srbiju, mada, pravo da vam kažem, ne znam šta to tacno znaci, sve politicke stranke zagovaraju zajednicku državu i tu ne vidim neke velike razlike.- Zoran Sami.

6. jun.

Dragoljub Micunovic je naglasio da "ukoliko zamena i disciplinovanje poslanika ne doprinese funkcionisanju republickog parlamenta ne preostaje nam nista drugo do da idemo na izbore", ali i naglasio da bi to moglo da dovede do "nove vrste haosa i usporavanja reformi". Pozvao je Demokratsku stranku Srbije da prihvati odluku Predsednistva DOS i da zameni poslanike neopravdano odsutne sa skupstinskih zasedanja...

30.maj

- Ceo spor je u tome da li ce se postovati zakon - podvukao je Kostunica i dodao da spora ne bi ni bilo da je postovan zakon.

Vojislav Kostunica je naglasio da je izlazak clanova DSS iz tih organa "konacno podvlacenje crte izmedju DSS i Vlade Srbije".

Na pitanje da li je DSS i dalje clanica DOS, Kostunica je rekao da postovanje programa jednu stranku cini clanom koalicije i da DSS nije izneverila program DOS.

Upitan da li ce se kandidovati za predsednika Srbije, Vojislav Kostunica je rekao da nije trenutak za razgovore o tome jer izbori nisu ni raspisani.

- Spominjanje izbora za neke je gore od spominjanja crvenih marama ili djavola - kazao je Kostunica.

Vanredni izbori pocetkom 2003. Jugoslovenski predsednik je izrazio ocekivanje da ce vanredni republicki izbori biti raspisani pocetkom naredne godine, isticuci da se od toga ne moze pobeci. On je kazao da bi najprirodnije bilo da prevremeni izbori budu raspisani posle usvajanja ustavne povelje saveznih izbora za buduce organe zajednicke drzave i usvajanja novog ustava Srbije.

 

[Prema Blagojevicevim ( Marko Blagojevic, predstavnik Cesid-a) recima, Zakon propisuje da mandat poslanika prestaje njegovom smrcu, istekom roka na koji je izabran, ostavkom na taj položaj i prestankom clanstva u stranci ili koaliciji na cijoj je izbornoj listi bio kada su izbori održani.]

 

28. maj

Dragan Marsicanin je najavio da ce sastav DSS vlade u senci biti poznat krajem ove ili pocetkom sledece nedelje.

Sami i Marsicanin optuzili su ostatak DOS i Zorana Djindjica da vode destruktivnu i nemoralnu politiku cime se "u Srbiji otvara proces kriminalizacije drustva". Citirajuci poznatu izjavu Zorana Djindjica da oni kojima je do morala treba da idu u crkvu, a ne politiku, Sami je premijera Srbije upozorio da "politicar mora da bude moralan, ako zeli da opstane".

25. maj

Lider Demokratske stranke Srbije i jugoslovenski predsednik Vojislav Kostunica zauzeo se u petak da parlamentarna kriza u Srbiji bude resena dogovorom poslanickih grupa i zatrazio da prava poslanika ne budu suzavana.

Predsedsenistvo DOS-a zakljucilo je da su pojedini poslanici, izabrani na listi te koalicije, cestim izostajanjem doveli u pitanje rad Skupstine Srbije. Odluceno je da se najneredovnijim poslanicima oduzmu mandati.

23. maj

"Najbrojnija srpska stranka je DB", kaže Aleksandar Tijanic, savetnik za medije predsednika države Vojislava Koštunice i pojašnjava:" Najviše clanova u najviše stranaka i to pravilno rasporedenih u svim strankama ima upravo Služba DB-a." "Sigurno ih ima u svakoj stranci", slaže se i Dejan Mihajlov, šef poslanicke grupe DSS-a u srpskom parlamentu. "To su najveci zagovornici stranacke politike dok nešto ne krene nizbrdo." Takvi, objašnjava Mihajlov, razbijaju stranke i cepaju ih.

22. maj

Lideri SVM, LSV i LŠ, Jožef Kasa, Nenad Canak i Branislav Kovacevic, zatražili su juce hitnu sednicu Predsedništva DOS na kojoj ce se raspravljati o iskljucenju DSS iz vladajuce koalicije

 

Potpredsednik DSS Dragan Maršicanin izjavio je juce da je ta stranka spremna na iskljucenje iz DOS i oduzimanje poslanickih mandata, ali da nece tražiti glasanje o nepoverenju Vladi Srbije.- DSS je potpuno spremna na svaki akt politickog i pravnog nasilja od strane ostatka DOS - rekao je Maršicanin.

 

Za predlog DOS i Koalicije „Zajedno za Jugoslaviju“, da se poslanici biraju neposredno, Đukanovic je rekao da je „zanimljiv“, ali ne i obavezujuci za državu Crne Gore i Srbije. - To što gospoda iz DOS o tome imaju svoj stav, veoma je zanimljivo, ali ne proizvodi nikakve pravne ni politicke posledice u Crnoj Gori - rekao je Đukanovic.

U sklopu ‘opsadnog stanja’ koje se uoci posete americkog predsednika polako spušta na grad, policija je u utorak uhapsila jednog mladica koji je uspeo da na Stubu pobede, visokom 67 metara, okaci transparent, na kojem je, na engleskom pisalo: „Globalizujte solidarnost, a ne rat.“ Transparent je visio okacen više od jednog sata, sasvim dovoljno da ga snime fotografi i televizijski reporteri i pošalju u svet. 

21. maj

- Umesto Vlade koja se temelji na ovakvim trgovinskim sporazumima, Srbiji je potrebna vlada koja ce proisteci iz volje gradjana. Takva vlada moze da se konstituise samo posle prevremenih izbora, dodao je Dragan Marsicanin.

"U petak je spaljeno 80 tona cigara sto je 100-ti deo onoga sto u Srbiju tokom godine nelegalno udje. Takvi rezirani spektakli nikoga ne mogu zavarati", izjavio je Marsicanin, dodajuci da je Vlada ovu akciju morala da izvede zbog poljuljanog ugleda u inostranstvu.

- Vecina od 131. poslanika je ocigledno nesposobna da obezbedi kvorum, pa zato primenjuje represivne mere i uvodi diktaturu i totalitarizam, umesto parlamentarizma - ocenio je Dejan Mihajlov. 

20. maj.

Da DS i DSS ponovo jedinstveno deluju u Vladi Srbije volelo bi 36,1 odsto gradana Srbije, a 31,6 odsto smatra da ove dve partije ne bi trebalo da se ujedine u zajednickom radu u okviru Vlade...

U ministra finansija u Vladi Srbije Božidara Đelica najveci broj gradana, 28,8 odsto, ima najviše poverenja. Drugi ministar u kojeg gradani imaju najviše poverenja je ministar kulture Branislav Lecic, 2,1 odsto, a treci je premijer Zoran Đindic kojeg je navelo 1,6 odsto ispitanika. - Centar za marketing istrazivanja MBI.

 

Na pitanje kako je moguce da se odstampa ovako veliki broj akciznih markica u Zavodu za izradu novcanica i kovanog novca i da bude namenjeno svercu, ministar finansija Bozidar Djelic je odgovorio da je to samo dokaz da je mafija izuzetno finansijski mocna i da je mogla da korumpira i radnike u Zavodu. 

17. maj

U zemlji u kojoj je lobiranje, odnosno honorarno promovisanje odredenih politickih ciljeva, ma kakvi ti ciljevi bili, toliko razraden i zakonom regulisan sistem kao u Americi, ekstremne izjave ne mogu i ne treba da zacude. - Vojislav Kostunica o izjavi senatora Bajdena. (ceo tekst iz NIN-a)

15. maj

- Potrebno je minimizirati nastupe predstavnika Vlade, kao stranackih licnosti i drzavne obaveze staviti na prvo mesto. Postoje zabune i ove funkcije se mesaju, jer je neke uhvatila panika predizbornog perioda - rekao je Nebojsa Covic.

13. maj

Potpredsednik Savezne vlade Miroljub Labus izjavio je u subotu da SAD ne postavljaju nove uslove SRJ za nastavak finansijske pomoci i ocenio da su domaci mediji posvetili preveliki znacaj izjavi americkog senatora Dzozefa Bajdena o uslovima koje SRJ navodno treba da ispuni kako bi bila nastavljena americka pomoc.

 

- Prikupljanje potpisa za referendum o samostalnosti koje provodi DHSS je cist politicki marketing. DHSS nema tu vrstu politicke moci, ali i potezi ove stranke su u marketinške svrhe.- Srbobran Brankovic.

- Poslanicka grupa NS ce u dogovoru s predsedništvom stranke odlucivati od slucaja do slucaja kako ce glasati i da li ce podržavati vladine odluke u Skupštini. Ali, svakako NS ubuduce nece podržati Vladu s onim cime se ne bude slagala, kao što je to sada bilo. Sad sve zavisi od Vlade - rekao je Velimir Ilic.

Lider NS Velimir Ilic izjavio je juce da je promenio svoju raniju odluku i da ce se kandidovati za predsednika Srbije, bez obzira na to da li ce se za tu funkciju kandidovati i predsednik SRJ i lider DSS Vojislav Koštunica.

Te clanice DOS ne shvataju da ce morati da polože racune gradanima. Oni smatraju da je lako uzeti ministarsko mesto, a da nisu bitni rezultati. To ce im se obiti u glavu - zakljucio je Ilic.

U Srbiji je uspostavljen politicki monopol grupe ljudi na cijem je celu predsednik srpske vlade. Oni su u Srbiji sve i svja - zakljucio je Vuk Obradovic.

12. maj

3) Prekid sadašnje podele Kosovske Mitrovice time što ce se dozvoliti da se desetak hiljada kosovskih Albanaca vrati svojim kucama u severnom delu tog grada u zamenu za povratak više hiljada Srba i Roma u južni deo grada; 4) Obaveza Koštunice i Đindica da se javno izjasne o ponašanju Srbije u devedesetim godinama, sa izvinjenjem za „genocidnu kampanju“ na Kosovu, u Hrvatskoj i Bosni.- Neispunjeni uslovi senatora SAD Dzozefa Bajdena za pomoc Srbiji.

Ja ne mislim da imam nešto sa tim ratnim zlocinima. Ni ja, ni moja vlada. Za razliku od hrvatske, bosanske i drugih vlada, koje su vlade kontinuiteta i koje su na jedan miran nacin nastavile posao prethodnih vlada, naša vlada je uz veliki rizik i hrabrost miliona naših gradana napravila diskontinuitet na ovim prostorima i jedina je vlada u kojoj ne sede predstavnici bivšeg režima. Zato mislim da taj zahtev nije umesan - izjavio je juce premijer Srbije Zoran Đindjic.

Ova Vlada mora da ostvari pun mandat da bi okoncala reforme koje je zapocela. Do 2004. godine ce i DOS ostvariti svoju istorijsku ulogu i bice logicno da se raspadne kao koalicija.- Dusan Mihajlovic.

10. maj

NIN od 9. maja objavljuje autorski tekst Zorana Djindjica - Nedace globalizacije.

8. maj

Tesko je zamisliti ukidanje suspenzije americke pomoci Srbiji i podrske SRJ u medjunarodnim finansijskim institucijama, koju je Kongres uspostavio 31. marta, u situaciji kad se nalaze na slobodi bivse vodje bosanskih Srba Radovan Karadzic i Ratko Mladic. Medjutim, jedino ako se bude pouzdano znalo da se njih dvojica ne nalaze na teritoriji Srbije - i ako u medjuvremenu budu ispunjeni svi ostali poznati uslovi - usledice sertifikacija Kongresu drzavnog sekretara Pauela, neophodna za obnavljanje pomoci i podrske vlastima u Beogradu - rekao nam je ambasador Pjer-Risar Prosper.

5. maj

Dakle, imate predsednika kome su ovlašcenja dosta smanjena, ali i dalje ima ogromnu ulogu, i na domacoj i na medunarodnoj sceni. Na drugoj strani je premijer koji bi želeo da ima punu vlast u rukama, ali ne može. Ne može, jer je predsednik suviše jak. Njih dvojica vladaju na izgled složno, Francuzi to zovu "kohabitacija" - suživot. A ispod te prividne sloge krije se problem koji vodi u propast. Jer, gradani više ne znaju ko je levo (Žospen - Đindic), a ko desno (Širak - Koštunica), sve razlike izmedu levice i desnice su izbrisane, premijeru su vezane ruke pošto nema svu vlast. - Komentar nedeljnika Reporter.

4. maj

Izlazak iz zajednicke drzave za Srbiju bi znacio konfrontaciju sa medjunarodnom zajednicom i novu izolaciju. To bi ugrozilo medjunarodni polozaj Srbije i Jugoslavije. Srbija bi postala nova drzava, a Crna Gora pravni naslednik SRJ i Rezolucije UN 1244. Samostalna Srbija znaci gubitak Kosova - upozorio je Dejan Mihajlov.

Akcija DHSS je prevazisla sva ocekivanja. Prikupljeno je vise od 80.000 potpisa, a oni koji su protiv nase akcije su protiv Srbije i njenih gradjana. Nisu gradjani Srbije ovce pa da im treba cobanin", izjavio je Batic.

Skori prijem Jugoslavije u Savet Evrope ozbiljno je doveden u pitanje zbog kampanje za samostalnu Srbiju, koju vodi jedan od lidera DOS Vladan Batic, rekao je za B92 savezni ministar inostranih poslova Goran Svilanovic.

Pojavljivanje Ibrahima Rugove kao svedoka optuzbe u procesu bivsem predsedniku Srbije i Jugoslavije Slobodanu Milosevicu pred Haskim ttribunalom upravo na Veliki petak jos je jedan, dosad najdrasticniji, potez kojim sam Tribunal obesmisljava svaki pokusaj uspostavljanja normalne saradnje sa jugoslovenskim drzavnim organima - navodi se u saopstenju DSS.

3. maj

Ocekivanje da sindikat podrzava svaki potez vlasti je besmislica i zloupotreba, a izvrsna vlast neverovatnim obrtom preuzima kvaziavangradnu ulogu, kakvu je svojevremeno imala Komunisticka partija u jednopartijskoj drzavi, rekao je Kostunica.

Komentarisuci zasto se novinari nedovoljno bave analitickim i istrazivackim novinarstvom, Milica Lucic-Cavic je rekla da je to zbog "siromastva medija" i objasnila da se vecina medija nalazi u veoma teskoj situaciji, sto je uslovilo jednu surovu utakmicu i trku za publikom u kojoj se ne biraju sredstva da se opstane na trzistu ili da se ostvari dobar profit.

25. april

Mi smo nevoljno i iz krajnje nuzde radili tudji posao, ali sada nemamo vise ni vremena ni razloga da se time bavimo, pre svega jer je to u nadleznosti predsednika SRJ i ukupne Savezne vlade. Odsad, Hag me zanima iskljucivo kao turisticka destinacija i u kontekstu podizanja optuznice protiv Tacija, Haradinaja i Cekua, zbog cega nisam ni zeleo da sretnem sa Karlom del Ponte prilikom njene poslednje posete - rekao je Batic.

23. april

- Nije sporno što SNP traži da se izbori u savezni parlament obavljaju neposredno. U Sporazumu piše da ce republike same odlucivati o izboru saveznih poslanika, ali je ostavljena mogucnost da se u ustavnoj povelji to pitanje reši. Svuda u Evropi se izbori obavljaju neposredno, tako da ni ovde nikakav drugi nacin ne dolazi u obzir - rekao je Zoran Šami.

Demokratska stranka Srbije, koja najviše gura pricu o neophodnosti izbora, ima zadršku u tome jer još nije rešeno pitanje zajednicke države. Kada se krajem godine završi proces konstituisanja nove zajednice, onda DSS ništa nece sprecavati da krene svom snagom sa zahtevom za izbore, pogotovo ako bude nekih novih afera kao što je bila „afera Perišic“ - istakao je Dušan Pavlovic.

Dakle, sve postaje problem. Nema toga sto ne moze biti problem zato sto sve moze biti iskorisceno u tom medjusobnom obracunu elita. Taj odnos medju elitama je nesto sto je formirano u Milosevicevo doba, ono sto je recimo Vuk Draskovic cinio - smatrao je da ce promene biti neizbezne onda kada on sam ostane na sceni kao reformska snaga. To sada ponavljaju sadasnji delovi DOS-a verujuci da ce se kada uklone unutrasnjeg protivnika promene ubrzano i u pravom smeru odvijati - Mladen Lazic.

 

22. april

Prisutna je konsolidacija snaga koje su poražene u oktobru 2000. godine, a problem je što se i u okviru DOS pojavljuju zaštitnici tih snaga. Zato je ideja o potpunom diskontinuitetu sa prethodnim režimom iluzija jer i u vladajucoj koaliciji postoji jasna podela na reformiste i one koji koce te reforme - istakao je Zarko Korac.

 

 

 

21. april

Mocna Socijalisticka Partija jaka Srbija, slaba Socijalisticka Partija - slaba Srbija. - Branislav Ivkovic na BK TV.

20. april

Meni su posle prekida zasedanja Savezne skupštine, maltene svi clanovi poslanickog kluba DOS rekli: „Vladane, tvoja ideja o samostalnoj Srbiji je prava, ti si video unapred. Nema od ovog posla ništa“.- Vladan Batic.

DHSS smatra da je neophodno Ustavom precizirati pod kojim se uslovima mogu traziti prevremeni izbori i to taksativno nabrojati, a sve zahteve mimo tih bi trebalo krivicno sankcionisati.- sa konferencije za stampu DHSS.

Osim izrucenja, vlada bi mogla da se pobrine o odbrani optuženih, da sama pregleda i pripremi arhivu, da iskaže aktivno interesovanje za procese, da svetu pokaže da samo teži tacnom i pouzdanom utvrdivanju istine koja nije prijatna kao što misli Miloševic, ali ni toliko užasna po srpsku stranu kao što svet veruje. Vlada bi trebalo da svetu pokaže pametnije i poštenije lice Srbije koja ne namerava ništa da krije, ne nastavlja nikakve ratove, ne štiti zlocince, hoce da zna šta je kome dužna, ali ne želi da placa tude racune.- Stojan Cerovic u listu Vreme.

17. april

- Nažalost, osnovna podela na sledecim izborima bice na reformske i na antireformske snage. Reformske snage bice one koje danas cine DOS, a antireformske one koje su opozicija u srpskom parlamentu - SPS; SRS i SSJ - ocenio je Zarko Korac.

15. april

Medutim, izbori ništa ne bi rešili. I dalje bi imali tri bloka izmedu koji je veoma teška saradnja. Svaki od tih blokova bi imao od 20 do 40 odsto mandata i niko ne bi imao vecinu. Stranke starog režima ponašaju se kao antisistemske, ona smatraju da je ono što se desilo petog oktobra bio puc i zalažu se za povatak starog režima. Zato u Srbiji ne postoji bazicni konsenzus na našoj politickoj sceni. U takvoj situaciji izbori samo bolje ili gore odslikavaju sadašnje stanje i daju presek odnosa snaga. Izbori ne mogu da stvore nove odnose i ne mogu ni jedan od ova tri bloka napraviti ni vecim ni manjim. Nije funkcija izbora da stvaraju vecine. - Vladimir Goati.

14. april 

Izbora ce ove godine biti. I to lokalnih, republickih, saveznih i predsednickih. A upuceni kažu – u godini kad su izbori, nema vremena za reforme... To, kako rece naš sagovornik, za našu zemlju ne važi. Nije uobicajeno? Ni prilike kod nas nisu uobicajene. Bice i izbora i daljih sprovodenja reformi. Postoji potreba i za jednim i za drugim. - iz intervjua Miroljuba Labusa Politici.

 

- Tribunal je realnost. Predrasude o Srbima su takodje realnost. I optuzivanje Srba za skoro sva zla koja su se na ovom prostoru dogodila minulih godina je realnost, ma koliko nepravedna. Na nesrecu, i ovaj vecerasnji cin, koliko bolan toliko i okrivljujuci, takodje je realnost-naveo je jugoslovenski predsednik i dodao kako niko ne moze da pobegne od odgovornosti za vecerasnji dogadjaj.

Nenad Canak, predsednik Skupstine Vojvodine, ocenio je da je krajnji trenutak za otvaranje fronta protiv velikosrpskog hegemonizma i nacionalizma, koji predvodi Vojislav Kostunica i Demokratska stranka Srbije, koji preti da uspori reforme.

11. april

Prema Goatijevim recima DOS nece imati problema da vlada i da joj ni zakonodavna inicijativa nije dovedena u pitanje, ali da joj veliki problem predstavlja to sto ne moze sama da promeni Ustav, koji joj predstavlja olovni teg.

Neverovatno je, bizarno, videti na JU info kanalu bivseg direktora RTS Milorada Vucelica u prijateljskom caskanju sa voditeljem. Vucelic je morao da zavrsi na sudu, ako ni zbog cega drugog, ono zbog cinjenice da je bio direktor RTS u vreme rata u Bosni - rekao je novinar Petar Lukovic.

10. april

- Oni koji imaju kraci fitilj, svakog meseca bi da idu na izbore, primetio je Djindjic, koji je na dobacivanje iz sale "i svakog dana" odgovorio: "Bolje bi bilo da nesto drugo radite svakog dana. Citate knjige o drzavnoj upravi, na primer".

"Kada je o izborima rec, suoceni smo sa cinjenicom da ima mnogo onih koji se izbora plase, pa ih zato tumace kao najvecu opasnost za reformski kurs i resavanje svih problema tranzicije. Ja sam cvrsto ubedjen da izbori ne samo da nisu opasnost nego su jedini prirodan i pravedan izlaz iz teskoce", istakao je Kostunica.

9. april

Svoje odgovornosti se ne bojim (jer znam da ona ne postoji), ali mi tesko pada cinjenica da nasi nacionalni sudovi, shodno mom zahtevu, ne potvrdise ili odbacise postojanje ili nepostojanje moje odgovornosti, a potom zavisno od procene MKS, neka on koristi svoj primat - odlucivanje da li ostaje ili odustaje od optuznice.- General Dragoljub Ojdanic.

6. april

Ja ne zelim stalno da budem izdajnik. Deset godina sam bio spijun i izdajnik, sada to ponovo postajem zato sto pokusavam da uradim nesto za ovaj narod, a neko je deset godina bio patriota i bice i narednih deset godina.

Ja sledim jednu indijansku poslovicu iz dva dela: prvo, ako treba da progutas zabu, nemoj puno da je gleda. Drugo, ako treba da progutas vise zaba, progutaj prvo najvecu. - Zoran Djindjic.

Nazalost, jedini nacin da se to dokaze onima koji misle da ovo nije ozbiljan problem jeste patnja koju ce osetiti narod u Jugoslaviji, i to je najtuznija stvar u svemu ovome - zakljucio je Vilijam Montgomeri.

4. april

Mnogi nasi politicari su se preigrali nastojeci da budu veci Amerikanci od samih Amerikanaca, utrkujuci se ko ce tezim recima objasniti sta bi SAD mogle da urade ukoliko ne bude novih izrucenja Hagu - naveo je Vojislav Kostunica.

 

 SNP nece pristati na izrucenja. I za mene bi bilo prijatno iznenadjenje da promene stav, ali mislim da to nije realno ocekivati - dodao je Djindjic i reako da Srbija "neprimetno i polako gazi u sankcije". 

- Kad bi sada sve optuzene za ratne zlocine izrucili, oni bi nam dali jos jednu listu. Testirace nas dok ne vide da saradjujemo iskreno - rekao je on. 

Na celu nove zajednice Srbije i Crne Gore treba da bude covek iz Srbije, a prirodno bi bilo da to bude sadasnji jugoslovenski predsednik Kostunica, rekao je Zoran Djindjic.

 

- Da nismo potpisali - bio bi razlaz, a šta bi se onda desilo - Kosovo se odvaja, imali bismo reku izbeglica tog momenta, imali bismo pitanja drugih regiona, otvorila bi se i porodicna pitanja, šta rade Crnogorci ovde? Hoce li da ostanu ili nece da ostanu? Šta je sa svojinom ljudi u Crnoj Gori? Kakva ce trgovina da bude? Postavlja se i pitanje Republike Srpske. Sva ta pitanja dolaze na dnevni red. Da li je to bolje? Nije - ocenio je Miroljub Labus.

 

Velimir Ilic nije dobro informisan, jer je Labus srpsko prezime iz Krajine, iz tvrdjih izvora jezgra srpskog naroda - izjavio je premijer Srbije Zoran Djindjic povodom primedbe Velimira Ilica da ne moze Labus sa takvim prezimenom da se kandiduje za predsednika Srbije.

3.april

Kako cete voditi kampanju protiv Labusa? - Izvanredno. Kako to izvanredno? - Znate kako, nisam cuo da se neko u Srbiji preziva Labus. Prvo cu pitati Labusa ko je, šta je, koje mu je poreklo i odakle on u Srbiji. Jer to bi bilo isto kao kada bih ja sad otišao u Kinu i hteo da budem predsednik Kine. U Kini nema nijedan Ilic, a ja hocu da budem celni covek zemlje. Baš me interesuje šta ce odgovoriti. - Velimir Ilic u razgovoru za Blic.

2. april

Tokom proslog vikenda Vojislav Kostunica je ocekivao da ce Vlada Srbije uhapsiti optuzene za ratne zlocine i izruciti ih Haskom tribunalu, kako bi takav potez proglasio neustavnim i iskoristio za jos jedan napad na republicku vladu. Ukoliko Srbija ne ispuni svoje obaveze prema Hagu, bojim se da ce to proizvesti duboku politicku krizu u zemlji - dodao je Djindjic.

1. april

Zalagao sam se i zalažem se za saradnju sa Haškim tribunalom. To jeste naša medunarodna obaveza, ali se ona mora odvijati na pravno ureden i civilizovan nacin, zarad ocuvanja dostojanstva i države i optuženih i zarad buduce istine, a ne samo zarad u mnogo cemu neizvesne dolarske svote. Tu saradnju sam podsticao i pomagao podržavajuci dve razlicite verzije zakona. - V. Koštunica

Da je zakon donet blagovremeno, neka sudenja su vec odavno mogla da pocnu ovde, po haškim optužnicama, u sklopu sudske saradnje. Neke istrage, pre svega one na Kosovu i vezane za Kosovo i za period bombardovanja, mogle su da budu ako ne završene, a ono bar zapocete, u okviru saradnje istražnih organa i tužilaštava. Neki optuženi bi možda bili prebaceni u Hag, ali bi im država jamcila pravnu zaštitu, pomoc u odbrani, pristup relevantnim arhivima, pomoc porodicama, sve ono što se može dobiti u sklopu zakonom regulisane procedure.

U takvoj situaciji, ako bi država zakonom uredila, izmedu ostalog, i svoje obaveze prema optuženicima i starala se o njima, kao što Hrvatska cini ne samo za svoje državljane, nego i za sunarodnike, pretpostavljam da više ne bi bilo izrucenja u klasicnom smislu te reci, nego bi se radilo o dobrovoljnoj predaji.

 

Premijer Zoran Djindjic je rekao da istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je vecina gradana protiv saradnje sa Hagom. Ako to znaci i spremnost da se podnesu sve posledice koje iz toga slede, Vlada na saradnji više nece insistirati, kazao je premijer. "Ova vlada ne želi da vecinu vodi u raj protiv njene volje. Mi želimo da vodimo zemlju u kojoj postoji konsenzus oko osnovnih vrednosti i osnovnih pravaca kretanja", kazao je premijer i naveo da na putu ka Evropi ima krivina koje treba rešavati, a ne predomišljati se kod prve prepreke.

Nastavak - novembar 2002 - mart 2002

hronika vesti (arhiva)

 

Copyright by NSPM